Najciekawsze atrakcje turystyczne Wisły - Ranking TOP 16 miejsc, które warto odwiedzić!
Wyselekcjonowane, największe atrakcje turystyczne Wisły – must visit!
Wisła to miasto położone w Beskidzie Śląskim – jednym z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. Jako górska miejscowość, Wisła najbardziej znana jest z doskonałych warunków narciarskich zimą, przepięknych widoków oraz szlaków górskich, spacerowych i rowerowych latem. Ale nie należy również zapominać o wiośnie i jesieni, ponieważ jest tutaj równie pięknie i atrakcyjnie. Oferta Wisły jest ciekawa zatem cały rok o czym przekonacie się – mam nadzieję – po przeczytaniu tego wpisu na naszym blogu #visitwisla.
Jak to się zaczęło… czyli krótka historia Wisły jako letniska.
Pierwsze wzmianki o osadzie pod Baranią Górą, nieopodal źródeł najdłuższej rzeki w Polsce – Wisły pochodzą z 1615 roku. W roku 1643 Wisła jako nowa wieś została wymieniona w cieszyńskim urbarzu książęcym. Ówczesna ludność trudniła się pasterstwem, a za zgodą książąt cieszyńskich wycinała lasy by tworzyć kolejne pastwiska. Dopiero w 1772 roku, gdy w pobliskim Ustroniu powstała huta zwiększyło się zapotrzebowanie na drewno, zaczęto zatem zalesiać łąki, a górale wiślańscy zmuszeni zostali do zmiany pasterstwa w pracę na roli. Dopiero w XIX wieku Wisłą zainteresował się Bogumił Hoff – etnograf i badacz kultury góralskiej, dostrzegając w niej walory wypoczynkowe. Zapoczątkował on w Wiśle budowę willi i pensjonatów oraz sprowadził tutaj ówczesnych celebrytów, m. in. dr Juliana Ochorowicza, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Marię Konopnicką, czy Marię Skłodowską-Curie. Najbardziej dynamiczny rozwój przypadł na lata międzywojenne, powstała nowa droga, a następnie doprowadzono linię kolejową. Na rynku wybudowano Dom Zdrojowy obok park z kompleksem basenów kąpielowych. Gwałtowne zahamowanie rozwoju miejscowości spowodował wybuch II wojny światowej, wiele obiektów zostało zniszczonych. Po wojnie kurort był sukcesywnie odbudowywany, a w 1962 roku Wisła otrzymała prawa miejskie (czego 60. rocznicę świętujemy właśnie w tym roku). W okresie PRL powstało tutaj wiele obiektów wczasowych przeznaczonych dla pracowników zakładów pracy, głównie z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Kolejny okres świetności dla Wisły to czas największych sukcesów Adama Małysza, a także organizacja pierwszych konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle.
Dziś Wisła to nowoczesna miejscowość turystyczna z obiektami noclegowymi różnego rodzaju i standardu oraz wieloma atrakcjami turystycznymi, sezonowymi, jak również całorocznymi. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie tu coś ciekawego, co go zainteresuje, a oferta pobliskiego Ustronia, Brennej, Szczyrku czy Istebnej sprawi, że pobyt tygodniowy w tej okolicy będzie zbyt krótki by poznać te różnorodne atrakcje.
Mamy pełną świadomość, że tego typu rankingów wiślańskich atrakcji i ciekawych miejsc powstało wiele, wiele jest też ciągle dostępnych w wyszukiwarce internetowej. Naszym celem głównym, było stworzenie takiej listy wiślańskich atrakcji, które obowiązkowo trzeba odwiedzić podczas pobytu w Wiśle (swoisty MUST HAVE, a właściwie MUST VISIT). Chcieliśmy, aby nie tylko zebrać te atrakcje, ale przede wszystkim zawrzeć tam ciekawostki, które znają często tylko osoby mieszkające w tym regionie oraz praktyczne informacje, których na próżno szukać w przewodnikach czy Internecie. Czy to się nam udało? Sprawdźcie sami!
#16 – Szlak Wiślańskich Niedźwiadków
To gratka dla najmłodszych, choć nie tylko… Sympatyczne wiślańskie misie podobają się każdemu, a że niemal każdy z nich jest inny to warto odwiedzić je wszystkie. Dawno, dawno temu po Wiślańskim deptaku kroczył dumnie niedźwiedź.. nie to nie ta bajka:). Historia ta wzięła się od kamiennych niedźwiadków, autorstwa Jerzego Szarca, które ozdabiały Park Kopczyńskiego już od lat 60. XX w. W tajemniczych okolicznościach zniknęły dwa mniejsze, na szczęście w 2018 ich repliki powróciły na właściwe miejsce. Obecnie mamy 11 kamiennych misiów, a każdy nawiązuje do miejsca przy którym się znajduje. Zachęcamy Was do dzielenia się zdjęciami z waszych spacerów. Znajdziecie je wszystkie? Zainteresowanym polecamy nas wpis na blogu poświęcony właśnie Szlakowi Niedźwiadka w Wiśle (zobacz tutaj) – tam też są dokładne adresy lokalizacji figur, w pobliżu każdej figury bez trudu znajdziecie parkingi. Warto zaopatrzyć się w bezpłatny przewodnik Szlakiem Wiślańskich Niedźwiadków, który dostępny w punktach Informacji Turystycznej (Rynek lub Dworzec PKP Wisła Uzdrowisko). Aby odwiedzić wszystkie wiślańskie niedźwiadki powinniście zarezerwować sobie co najmniej połowę dnia (samochodem) lub nawet cały dzień na wycieczkę rowerową. Jeśli natomiast ograniczycie się tylko do tych niedźwiadków, które znajdują się w centrum Wisły, to wystarczy ok 1,5 h spacer. Odwiedzenie wszystkich misiów jest bezpłatne.
Ciekawostka:
W Wiśle znajduje się co najmniej jednen miś, który nie jest zaliczany do oficjalnego szlaku, ponieważ nie jest wykonany z kamienia. Ciekawe czy go znajdziecie. Podpowiadamy, że znajduje się w centrum Wisły. Symbol niedźwiadka na kuli pojawia się również w rzeźbionych ławkach na terenie Wisły, wiecie gdzie one są zlokalizowane?
#15 - Malinowska Skała i Jaskinia Malinowska
To propozycja dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Na Malinowską Skałę 1125 m n.p.m. prowadzi wiele dróg; my polecamy wejście czerwonym szlakiem - trasą rodzinną od strony Białego Krzyża (parking przy Przełęczy Salmopolskiej). Szeroki trakt jest idealny zarówno na wędrówki piesze (raczej bez wózka dziecięcego) lub rowerem. Malinowska Skała to jeden z najbardziej spektakularnych widokowo punktów w Beskidach. Jeśli nie boicie się ciemności zachęcamy do odwiedzenia, po drodze Jaskini Malinowskiej, która została udostępniona dla zwiedzających w 2019 roku. To jedyne w naszej okolicy miejsce, w którym możecie sprawdzić czym jest podziemny deszcz. Pamiętajcie o dodatkowym okryciu (temp. +6 st. C, sporo wilgoci), dobrym obuwiu z bieżnikiem i oczywiście o latarkach! Najlepsze będą czołówki, bo pionowe zejście do jaskini odbywa się po drabince. Warto pamiętać, że przejścia w jaskini są dość wąskie, więc duży plecak może być problematyczny w przemieszczaniu się. Zwiedzanie Jaskini Malinowskiej jest bezpłatne. Przewidywany czas przejścia od przełęczy Salmopolskiej i z powrotem to 4-5h (w zależności od tempa). By zwiedzić Jaskinię Malinowską należy dodatkowo poświecić ok 1-2 h czasu.
Ciekawostka:
Masyw Malinowskiej Skały zbudowany jest ze zlepieńców kwarcowych, które w takiej formie występują wyłącznie w Beskidzie Śląskim. Jaskinia Malinowska jest miejscem, w której można spotkać nietoperze (m. in. nocek wąsatek, nocek duży) oraz pająka sieciarza jaskiniowego, ale również muchówki i motyle.
Adres: Bezpłatny parking na Przełęczy Salmopolskiej, ul. Wiślańska 1A, Szczyrk
#14 – Wiadukt kolejowy w Łabajowie
To miejsce często spotykane jest na zdjęciach czy pocztówkach z Wisły. Znajduje się na początku doliny Łabajowa, a kto miał okazje podróżować pociągiem do stacji kolejowej Wisła Głębce, to miał okazję przez wiadukt nawet przejechać. Betonowy most kolejowy powstał w latach 1931 – 1933. Posiada 7 przęseł i ma długość 120 m oraz wysokość 25 m. Linia kolejowa kończy się zaledwie kilkaset metrów za nim. Pierwotnie w planach była kontynuacja tej linii kolejowe do Istebnej (poprzez tunel pod przełęczą Kubalonka), a następnie przez Zwardoń na Słowację. Niestety wybuch II wojny światowej przekreślił te plany.
Ciekawostka:
Na tej samej linii kolejowej znajduje się podobny betonowy wiadukt – w dolinie Dziechcinka, jednak jest on sporo mniejszy.
Adres: Wiadukt kolejowy, ul. Turystyczna, Wisła Łabajów
Parking: bezpłatny, w pobliżu.
#13 - Skolnity, czyli dach Wisły
To jedyny stok z wyciągiem krzesełkowym (4 osobowa kanapa) położony w ścisłym centrum Wisły. Zimą narciarzy i snowboardzistów w tym miejscu kuszą dwie, doskonale przygotowane trasy narciarskie, a od wiosny do jesieni to raj dla rowerzystów (aż 3 trasy rowerowe o różnym stopniu trudności, o łącznej długości 9 km). Na górze czeka na Was taras widokowy, z którego rozciąga się piękna panorama na pobliskie szczyty i centrum Wisły oraz karczma. Dodatkowo dla dzieci duży plac zabaw oraz zagroda z alpakami. To świetne miejsce na relaks, a podsumowując jednym zdaniem: nuda się nie uda! Atrakcje są czynne w godzinach pracy kolei linowej, które trzeba sprawdzać na stronie www, znajdzie tam również aktualny cennik. Przewidywany czas zależy czy chcecie tylko wyjechać i zjechać kolejką, czy także skorzystać z atrakcji na szczycie. Warto zarezerwować sobie co najmniej 2 godziny.
Ciekawostka:
Na szczycie Skolnitego powstaje właśnie wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew. Będzie to kolejna atrakcja Wisły ale i całego regionu Beskidów.
Adres: Skolnity Ski&Bike, ul. Kolejowa (naprzeciwko placu targowego), Wisła Centrum
Parking: bezpłatny, pod dolną stacją kolejki.
#12 - Muzeum Narciarstwa w Wiśle
Muzeum Narciarstwa zlokalizowany jest w drugim budynku DW Ziemowit. Zaprasza Was w podróż do przeszłości narciarstwa. Dowiecie się jak wyglądały pierwsze narty i narciarstwo bez wyciągów - jedynie deski, które rzemykami wiązano do zwykłych butów. Czy ktoś wyobraża sobie dzisiaj wspinanie się w górę stoku, by zjechać na dół na nartach (nie chodzi tu o skitury)? Najstarsze eksponaty pochodzą z końca XIX wieku, są tu też takie z lat 30. XX wieku. Wśród eksponatów znajdziecie także narty należące do Adama Małysza, Piotra Fijasa czy Erwina Fiedora. Wśród blisko 100 eksponatów na uwagę zasługują również „karple” czyli rakiety śnieżne, ale także wiele zdjęć związanych z historią narciarstwa. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, a na jego odwiedzenie wystarczy 0,5 – 1 h.
Ciekawostka:
Nawet dziś możecie pojeździć w Wiśle na drewnianych nartach (to nie jest żart). W Wiśle ręcznie produkowane są drewniane narty marki Forszty, które można zakupić, ale i również przetestować. Więcej informacji tutaj.
Adres: Muzeum Narciarstwa, ul. Wodna 3 (DW Ziemowit), Wisła Centrum
Parking: bezpłatny, na końcu ul. Wodnej.
#11 – Galeria figur czekoladowych w Wiśle
Ze świecą szukać osób, które nie lubią słodkości, szczególnie czekolady… Dlatego właśnie ta atrakcja to kolejna propozycja dla każdego, dla małych i dużych łakomczuchówJ. Galeria figur czekoladowych powstała w Cukierni u Janeczki, to miejsce zna niemal każdy, kto choć raz odwiedził Wisłę, już wiele lat temu ta cukiernia stała się miejscem niemal kultowym. Obecnie wystawa składa się z 8 figur wykonanych z czekolady, a w śród nich znajdziecie postać Wiewióra, czyli Piotrka Żyły, Adasia Małysza, Roberta Lewandowskiego, Marilyn Monroe, Kobietę Kot, Freddie’go Mercury’ego, Rocky’iego Balboa i Dwayne’a Johnson’a. To miejsce jest czynne niemal codziennie w godzinach otwarcia cukierni. Jest to atrakcja bezpłatna, na której dobrze zarezerwować sobie co najmniej godzinę czasu, aby mieć także chwilę na wypicie filiżanki doskonałej kawy i skosztowania świetnych słodkości z oferty cukierni u Janeczki (np. Ciacho Mistrza AM AM).
Ciekawostka:
Do stworzenia figur użyto ponad 60 kg białej czekolady. Każda z figur waży od 5 do 10 kg, co daje przeciętnie jakieś 50 000 kalorii. Niestety nie można ich zjeść:). Do stworzenia 8 figur potrzebne było ponad 4 miesięcy pracy artysty - cukiernika Damiana Wiśniewskiego - Mistrza Polski w dekoracji tortów artystycznych oraz dwukrotny wicemistrz świata w rzeźbie w lodzie.
Adres: Cukiernia u Janeczki, ul. 1 Maja 9, Wisła Centrum
Parking: bezpłatny, przy budynku cukierni
#10 – Zameczek Myśliwski Habsburgów
Ten budynek zawdzięcza swoje istnienie członkom rodziny Habsburg. Pałacyk pierwotnie znajdował się na Polanie Przysłop pod Baranią Górą, został zbudowany jako miejsce wypadowe podczas polowań, głównie na głuszce. Zamek po wojnie został przemianowany na schronisko górskie, a w 1986 przeniesiony do centrum Wisły (to uchroniło go przed zniszczeniem). Obecnie pełni funkcję siedziby wiślańskiego oddziału PTTK, a wewnątrz znajduje się punkt informacji turystycznej (tutaj np. możecie załatwić formalności ze zwiedzaniem Zamku Prezydenta RP). W budynku tym na odwiedzających czeka niezwykle ciekaw wystawa stała pt. „Głuszec w lasach Beskidu Śląskiego”, która jest czynna w godzinach pracy punktu IT (bilety wstępu kosztują od 2 - 4 zł). Dodatkowo w budynku działa escape rooms Zamek Zagadek, atrakcja którą odwiedziliśmy dla Was (tutaj link do naszej, obszernej relacji). Jest to też miejsce które rozpoczyna Szlak Habsburgów w Wiśle (więcej na naszym blogu na ten temat znajdziecie tutaj). Aby zwiedzić Zameczek z zewnątrz wystarczy kilka minut, jeśli planujecie odwiedzić wystawę Głuszca, warto zaplanować co najmniej 30-45 minut czasu.
Ciekawostka:
Zamek Zagadek, czyli Escape room, który znajduje się w Zameczku Myśliwskim Habsburgów prowadzi nietuzinkowa postać – Mateusz Ligocki „Matys”, wielokrotny reprezentant Polski w snowboardzie, uczestnik, aż czterech zimowych Igrzysk Olimpijskich.
Adres: Zameczek Myśliwski Habsburgów, ul. Lipowa 4A, Wisła Centrum
Parking: bezpłatny, przy budynku.
#9 - Amfiteatr im. Stanisława Hadyny i Park im. Stanisława Kopczyńskiego w Wiśle
To kulturalne serce miasta, ponieważ jest położone w centrum Wisła, ale i miejsce gdzie niemal co weekend odbywają się koncerty, występy, najważniejsze imprezy takie jak Tydzień Kultury Beskidzkiej (TKB), festiwal Granatowe Góry, czy Piknik Wiślaczek Country. Swoje imię zawdzięcza wybitnemu kompozytorowi i twórcy zespołu pieśni i tańca „Śląsk”, który był bardzo związany z Wisłą, mieszkał na stoku góry Bukowej i został pochowany na cmentarzu ewangelickim na Groniczku. Pomnik Stanisława Hadyny znajduje się w amfiteatrze, w miejscu, w którym lubił siadać podczas wiślańskich wydarzeń, warto go odwiedzić i zrobić sobie z nim zdjęcie. W przerwie polecamy Wam skosztować specjałów z grilli, które rozstawione są dookoła w sąsiedztwie amfiteatru i są otwarte od wiosny do jesieni. Po odwiedzeniu amfiteatru warto wybrać się na spacer po parku, gdzie znajduje się Aleja Podań i Legend z drewnianymi rzeźbami, plac zabaw dla dzieci, czy betonowe niedźwiadki. Idąc w drugą stronę wzdłuż rzeki, dojdziecie do Zabytkowego Parku Przygód, z miniaturami charakterystycznych, polskich budowli, które spotkacie wzdłuż rzeki Wisły. Znajduje się tutaj też trawiaste boisko sportowe, stoły do ping-ponga, szachownica, ścianki wspinaczkowe oraz skatepark, z rampą, relingami i pumptrack. Aby zwiedzieć amfiteatr w centrum Wisły oraz Park Kopczyńskiego warto zarezerwować sobie od 1 do 2 h, są to atrakcje bezpłatne.
Ciekawostka:
Wiecie o tym, że wiślański amfiteatr przez wiele lat był nazywany muszlą koncertową? Odwiedzając to miejsce pewnie od razu zorientujecie się skąd wzięła się ta nazwa.
Adres parkingów: płatne, ul. Kolejowa (obok Restauracji Stara Karczma), Wisła Centrum;
ul. Olimpijska 1 (obok Ośrodka Start), Wisła Centrum.
#8 - Muzeum Magicznego Realizmu w Willi Ochorowiczówka
To bez wątpienia miejsce magiczne, i to nie tylko z nazwy. Willa Ochorowiczówka, to pierwszy budynek wykonany z cegieł w Wiśle, a jego budowniczym był Julian Ochorowicz - wybitny naukowiec i wynalazca, człowiek który zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy. Willa powstała bez użycia gwoździ i innych metalowych elementów, które mogły by zakłócić właściwości magnetyczne tego miejsca. Ochorowicz stworzył tu swoje laboratorium, w którym przeprowadzał i dokumentował eksperymenty przy udziale medium – Stanisławy Tomczykówny, wprowadzać ją w stan hipnozy. W tych badaniach brali udział naukowcy z Polski i z zagranicy, w tym m. in. Bolesław Prus, Władysław Reymont czy Maria Curie–Skłodowska z mężem Piotrem Curie. Po śmierci Juliana Ochorowicza i okresie II wojny światowej budynek został przyjęty przez władze miejskie i stworzono tam mieszkania komunalne. Budynek przez lata podpadał w coraz to większą ruinę, a następnie trafił w prywatne ręce. Po gruntownej renowacji w 2017 roku otwarto tutaj największe w Europie Muzeum Magicznego Realizmu, które to prezentuje prace m. in. Zdzisława Beksińskiego, Tomasza Sętowskiego, Jarosława Jaśnikowskiego, Marcina Kołpanowicza, czy Jacka Szynkarczuka. Cześć ekspozycji jest również poświęcona Julianowi Ochorowiczowi, którego bez wątpienia należy nazwać człowiekiem renesansu. Kilka miesięcy później w muzeum, otwarto także stałą wystawę ponad 60. oryginalnych prac genialnego, hiszpańskiego surrealisty Salvadora Dali (pamiętacie maski z serialu Netflix „Dom z Papieru”?). To jedno z niewielu miejsc w Polsce gdzie można zobaczyć prace Salvadora Dali.
Ciekawostka:
Julian Ochorowicz to wyjątkowa postać, o której świat nauki nieco zapomniał. Mało kto wie, że właśnie dzięki rozmowie Juliana Ochorowicza z Merem Paryża wieża Eiffla stoi do dziś. Pierwotne plany zakładały, rozbiórkę wieży po zakończeniu wystawy światowej, która odbyła się 1889 roku w stolicy Francji. Chyba nawet Ochorowicz nie mógł wtedy przypuszczać, że stanie się ona jedyną w swoim rodzaju wizytówką Paryża, Francji czy nawet Europy. Ciekawe co by było, gdyby ta wieża została wybudowana w Wiśle:).
Adres: Muzeum Magicznego Realizmu, ul. Julina Ochorowicza 6, Wisła Centrum
Parking: bezpłatny, przy budynku muzeum
#7 – Baseny Wisła i dyskoteka BaseNova
Dziś kompleks basenów Wisła to jedno z najnowocześniejszych miejsc tego typu w okolicy, jedna z najciekawszych letnich atrakcji turystycznych Wisły. Jednak historia sięga okresu międzywojennego, kiedy miejsce to było zwane parkiem kąpielowym. Obiekt składał się z basenu w kształcie kwadratu o wymiarach 50 x 50 m, modernistycznego budynku z kawiarnią i szatniami, kortów tenisowych, które zimą służyły jako ślizgawka i tor hokejowy oraz 10-metrowej wieży do skoków (symbolu tego miejsca). Obiekt funkcjonował z powodzeniem do późnych lat 90. XX w., a następnie popadł w ruinę i został zamknięty. Dopiero od lata 2021 wznowił działalność po gruntownej renowacji i modernizacji. Otwarto basen z podgrzewaną do 28 st. C wodą i wieloma atrakcjami takimi jak zjeżdżalnie, gejzery, czy rwąca rzeka. Na basenach można spędzić cały dzień, a również i same popołudnie, świetnym pomysłem jest też nocne pływanie, więcej informacji dostępnych jest tutaj. Nieodzownym elementem basenu była dyskoteka Basenowa, którą do dziś wspomina wiele osób, niegdyś znajdowała się ona w budynku kawiarni, dziś pod nieco zmienionym szyldem BaseNova, funkcjonuje jako nowoczesny klub w nowopowstałym budynku po drugiej stronie basenu. To świetne miejsce na wieczorne imprezy, więcej informacji znajdziecie tutaj.
Ciekawostka:
Obecnie kompleks nie posiada już charakterystycznej, 10-metrowej wieży do skoków, która jak zapewnia właściciel basenów – czyli Gmina Wisła, zostanie odbudowana w kolejnym etapie inwestycji.
Adres: Baseny Wisła, ul. Olimpijska 1A, Wisła Centrum
Parking: płatny, przy Ośrodku Start
#6 - Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego i Enklawa Budownictwa Drewnianego
Przy głównym deptaku w centrum Wisły, w budynku dawnej karczmy znajduje się Muzeum Beskidzkie, w którym od podstaw dowiecie się jak wyglądało życie beskidzkich górali. Z czego tworzyło się zabawki, jak ubijało się masło, w jakich warunkach wiślanie żyli i pracowali. Oprócz stałej wystawy z setkami eksponatów, można obejrzeć film, zobaczyć strój górali typowy dla regionu i poznać techniki ozdobne, m.in. haftowanie i szydełkowanie. Największą gratką będzie możliwość zwiedzenia osady góralskiej, wykonanej w rzeczywistej skali. Kowal pokaże w jaki sposób wykuwano wyroby metalowe, np. noże, podkowy, a przewodnik wytłumaczy, gdzie górale mieszkali podczas wypasania owiec i jak się ze sobą komunikowali. Dzieci zasiądą w ławach dawnej szkoły i będą też mieli możliwość pisania przy pomocy gęsiego pióra. To ciekawa podróż w czasie. Wstęp jest płatny, a na zwiedzenie Muzeum Beskidzkiego w Wiśle wraz z Enklawą Budownictwa Drewnianego należy przeznaczyć 1 - 1,5 h czasu.
Ciekawostka:
Muzeum Beskidzkie przez ponad 50 lat działalności odwiedziło ponad 1 mln zwiedzających. Wśród ponad 15 tyś zbiorów, warto szczególną uwagę zwrócić na pierwszy przewodnik turystyczny po Wiśle autorstwa samego Andrzeja Podżorskiego.
Adres: Muzeum Beskidzkie, ul. P. Stellera 1, Wisła Centrum
Parking: płatny, od ul. Kolejowa (obok Restauracji Stara Karczma)
#5 - Tu zaczyna się Wisła – Zapory w Wiśle Czarne i Jezioro Czerniańskie
Wisła to najdłuższa rzeka w Polsce mierząca ponad 1000 km, nie każdy wie, że swoje źródła ma na zboczach najwyższego wiślańskiego szczytu - Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Legenda głośni, że nazwy potoków Białej i Czarnej Wisełki pochodzą od 2 sióstr: Białki i Czarnochy. Pierwsza siostra była ponoć radosna, energiczna, a druga spokojna, a nawet ponura. Ich charaktery odzwierciedlają naturę obu cieków wodnych. Biała Wisełka - spada kaskadami, jest rwącym potokiem (przez co pieniąca woda ma kolor biały), Czarna Wisełka - leniwie spływa po zboczach góry (woda przypomina kolor czarny). Oba potoki wpadając do Zapory w Wiśle Czarne (Jezioro Czarniańskie) tworzą potok Wisełka, następnie płyną do małej zapory gdzie znajduje się znany wodospad zwany Wiślańską Niagarą, a następnie nieco niżej łączą się z potokiem Malinka (w miejscu skrzyżowania doliny Czarnego i doliny Malinki) tworząc to tutaj dokładnie rozpoczyna się rzeka Wisła, która płynie przez całą Polskę do Bałtyku. Warto tutaj zatrzymać się przy małej zaporze wykonać wyjątkowe zdjęcie na tle wodospadu Wiślańska Niagara, a następnie odwiedzić dużą zaporę i przespacerować się wokoło całego zbiornika. Niedaleko (ok 10 minut spacerem) znajduje się drewniany taras widokowy z charakterystycznym korzeniem, jedno z bardziej znanych miejsc ze zdjęć z Wisły. Przy obu zaporach znajdziecie parkingi, można też spacerować pomiędzy nimi, wstęp jest bezpłatny. Aby zobaczyć obie zapory w Wiśle, warto zaplanować sobie od 1–3 h.
Ciekawostka:
Co roku Wisła jest miejscowością, z której startuje Rowerowy Maraton Wisła 1200 wzdłuż rzeki, który ma swoją metę w Gdańsku.
Adres: Mała Zapora, ul. Czarne 3 (obok Hotelu Aries), Wisła Czarne
Duża Zapora, ul. Czarne 10A, Wisła Czarne
Parkingi: bezpłatne, w pobliżu każdego obiektu.
#4 - Rynek i główny deptak w Wiśle – pełne atrakcji
Wiślański rynek to serce miasta, centralny plac, który tętni życiem cały rok, a w okresie sezonu turystycznego jest na nim niezwykle gwarno. Na przestrzeni lat zmieniał się wielokrotnie, nie zawsze był wybrukowany, ale zawsze znajdowały się tu ławki by odpocząć przez chwilę. W dawnych latach na wiślańskim rynku znajdowała się m. in. stacja paliw czy dworzec autobusowy. Będąc tutaj warto patrzeć pod nogi, ponieważ w płycie rynku znajduje się Aleja Gwiazd Sportu, czyli tablice poświęcone znanym sportowcom, których lokalna społeczność bardzo szanuje, a wśród nich: Adam Małysz, Piotr Żyła, Apoloniusz Tajner, Przemysław Saleta, Antoni Piechniczek, Janusz Rokicki, Walter Hofer i inni. W budynku Domu Zdrojowego znajdziecie naturalnej wielkości figurę Adama Małysza, wykonaną z białej czekolady. Wiślański rynek jest miejscem, w którym odbywa się wiele imprez, a największe oblężenie przeżywa w okresie Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Regularnie organizowane są tutaj jarmarki, na których warto kupić pamiątki, wyroby rękodzieła czy lokalne produkty spożywcze. Główny deptak to idealny trakt spacerowy, na którym znajdziecie m. in. figury misiów z wiślańskiego Szlaku Niedźwiadka, tablice upamiętniające ważne wydarzenia w historii Wisły, a także wiele kawiarni, restauracji czy punktów handlowych. W pobliżu rynku i głównego deptaka znajdują się także: Muzeum Beskidzkie, Kościół Ewangelicko-Augsburski, kompleks skoczni narciarskich dla dzieci i młodzieży, kolej linowa na Skolnity, park Kopczyńskiego, wraz z amfiteatrem oraz bulwary nad Wisłą. Większość atrakcji jest tutaj bezpłatna i dostępna całą dobę. Spacer po rynku i jego okolicy zwykle zajmuje ok 1 - 2 godzin.
Ciekawostka:
Będąc na rynku, możecie znaleźć duże wybrukowane koło. Jeśli ustawicie się w jego środku spróbujcie zaklaskać. Odgłos, który się wydobywa jest zupełnie inny niż w każdym innym miejscu placu. Może uda Wam się wyjaśnić zagadkę tych niecodziennych dźwięków?
Adres: Rynek, pl. B. Hoffa, Wisła Centrum; Główny deptak, ul. 1 Maja 43 - 67, Wisła Centrum
Parkingi: płatne, przy ul. Kolejowej.
#3 - Zamek Prezydenta RP na Zadnim Groniu i Kaplica św. Jadwigi Śląskiej
Rezydencja Prezydenta RP Zamek – Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle, bo tak brzmi oficjalna nazwa tego kompleksu znajduje się w dolinie Czarne. Historia tego miejsca sięga czasów Habsburgów, którzy to panowali na ziemiach cieszyńskich. W 1906 roku arcyksiążę cieszyński Fryderyk Habsburg zauroczonym bogactwem beskidzkich lasów kazał postawić tutaj drewniany pałacyk myśliwski. Na jego zaproszenie na Zadnim Groniu gościli cesarz niemiecki Wilhelm II, a także cesarz Austrii Karol I. Po I wojnie światowej miejsce to podupadło i dopiero Sejmik Śląski na wniosek ówczesnego Wojewody Śląskiego Michała Grażyńskiego postanowił obiekt wyremontować i przeznaczyć na wypoczynkową rezydencję Prezydenta RP. Remont został zakończony w dniu 23 grudnia 1927, ale w pierwszą noc obiekt w niewyjaśnionych okolicznościach doszczętnie spłonął, a jedynie kaplica św. Jadwigi Śląskiej przetrwała do dziś. Po pożarze władze śląskie podjęły decyzje o budowie nowego, bardziej reprezentacyjnego obiektu. Do zaprojektowania nowej rezydencji zaproszono wybitnego, krakowskiego architekta prof. Adolfa Szyszko-Bohusza. W 1931 roku modernistyczny zamek na Zadnim Groniu został ukończony i przekazany w ręce Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, który spędzał tutaj wiele wolnych chwil i był bardzo lubiany przez miejscową ludność. W okresie II wojny światowej obiekt był w dyspozycji niemieckiego SS i niewątpliwie był wykorzystywany przez wyższych dygnitarzy hitlerowskich Niemiec, jednak brakuje bardziej szczegółowych informacji na ten temat. Po wojnie budynek wyremontowano i ponownie przekazano w ręce Prezydenta RP - bywał tutaj m. in. Bolesław Bierut. W kolejnych latach trafił w ręce Urzędu Rady Ministrów PRL – w tym okresie bywali tutaj: m. in. Władysław Gomułka, Józef Cyrankiewicz, Piotr Jaroszewicz, Edward Ochab, czy Edward Gierek. W latach 80. i 90. XX wieku obiekt służył jako dom wczasowy jednej z Kopalni węgla kamiennego ze Śląska. Dopiero w 2002 obiekt ponownie wrócił w ręce Kancelarii Prezydenta RP. Często bywali tutaj: Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, natomiast Lech Kaczyński nieco rzadziej. Również obecny Prezydent RP Andrzej Duda odwiedza Wisłę regularnie, szczególnie w okresie zimy, gdy w Beskidach panują doskonałe warunki narciarskie. Zamek Górny wraz z zabytkową kaplicą św. Jadwigi można zwiedzać, jednak wymagana jest wcześniejsza rezerwacja (minimum 7 dni wcześniej), a wycieczki organizowane są przez PTTK odział Wisła (więcej informacji tutaj). Zamek Dolny służy jako ogólnodostępny obiekt hotelowo-konferencyjny, w którym warto skorzystać z kawiarni i jej tarasu widokowego (a dla dzieci fajny plac zabaw) - tutaj nie trzeba niczego rezerwować. Aby zwiedzić Rezydencję Prezydenta RP w Wiśle tylko z zewnątrz wystarczy 0,5 – 1 h czasu na spacer po okolicy, natomiast jeśli będziecie odwiedzać wnętrza (po wcześniejszej rezerwacji) potrzebne będą co najmniej 2 – 3 h.
Ciekawostka:
Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle regularnie gości wiele głów Państw, m. in. prezydentów Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy. Odbywają się tutaj uroczyste spotkania, m.in. śniadania z olimpijczykami. To niesamowite, ile ważnych osób odwiedziło to miejsce na przestrzeni ostatnich ponad stu lat.
Adres: Rezydencja Prezydenta RP Zamek, ul. Zameczek 1, Wisła Czarne
Parking: bezpłatny, obok Zamku Dolnego
#2 - Galeria Sportowe trofea Adama Małysza
Adama Małysza znają chyba wszyscy, a Wisłę – jego miasto rodzinne, jego bogata kariera sportowa dodatkowo rozsławiła. Każdy, kto odwiedzi galerię przekona się jak bogata w sukcesy była to przygoda ze sportem. W galerii można podziwiać wszystkie trofea jakie Adam Małysz zdobył w zawodach rangi krajowej i międzynarodowej. Do najcenniejszych z pewnością należą medale olimpijskie zdobyte na Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City i Vancouver, medale z Mistrzostw Świata, a także Kryształowe Kule za triumfy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dodatkowo kolekcję, wzbogacono innymi pamiątkami z zawodów np. plastrony, a także sprzęt sportowy używany przez Orła z Wisły na przestrzeni lat. Dla fanów sportów motorowych gratką będą również przedmioty związane z startami Adama Małysza w rajdach terenowych, w tym w najtrudniejszym rajdzie świata – Rajdzie Dakar. W galerii można zakupić również gadżety związane z osobą najbardziej znanego mieszkańca Wisły. Godziny otwarcia Galerii trofeów Adama Małysza można sprawdzić na bieżąco w Internecie. Wstęp do Galeria A. Małysza jest płatny, a na jej zwiedzenie potrzebne będzie ok. 30 – 60 min czasu.
Ciekawostka:
W Galerii Sportowe Trofea Adama Małysza znajduje się 1046 eksponatów, a wśród nich m.in 383 puchary, 118 medali i 65 nart, 48 plastronów, 33 stroje oraz 399 innych pamiątek.
Adres: Galeria A. Małysza, ul. 1 Maja 48A, Wisła Centrum
Parking: bezpłatny, pod budynkiem galerii.
#1 - Skocznia narciarska im. Adama Małysza K120 / HS 134 w Wiśle Malince
Skocznia narciarska w Malince to niekwestionowany lider naszego rankingu atrakcji turystycznych Wisły, nie tylko dla tego, że niemal każdy turysta odwiedzający Wisłę, odwiedza też to miejsce, ale to też obiekt zupełnie inny niż wszystkie pod względem architektonicznym. Pierwsza skocznia narciarska w tym miejscu powstała w latach 1932-1933. Obiekt kilkukrotnie przebudowywano, natomiast obecną skocznię wzniesiono w latach 2004 – 2008 na fali ogromnych sukcesów Adama Małysza. Od 2013 roku obiekt regularnie gości zawodników zimowego Pucharu Świata w skokach narciarskich. Odbywają się tutaj także konkursy rangi Mistrzostw Polski, Pucharu Kontynentalnego czy Letniego Grand Prix. Według oficjalnych danych obiekt może pomieścić 8000 kibiców, z czego ok 1200 to miejsca siedzące. Dużym atutem jest nawierzchnia igelitowa, mrożone tory najazdowe i sztuczne oświetlenie, dzięki czemu możliwe jest organizowanie konkursów, jak i treningów przez cały rok. Dzięki bliskości zejścia dla skoczków od trybun, można porozmawiać, dostać autograf, albo zrobić sobie ze swoim idolem pamiątkowe zdjęcie. Spotkamy tu często Kamila Stocha czy Piotra Żyła, ale też Apoloniusza Tajnera i oczywiście - Adama Małysza. Równie często obiekt wybierane jest na treningowe zgrupowania przez zagraniczne kadry. Rekordy skoczni pięciokrotnie podbijał jej patron – Adam Małysz, a aktualnie rekord należy do Austriaka Stefana Krafta - 139 m. Przez niemal cały rok działa tutaj wyciąg krzesełkowy (2-osobowy), którym można wyjechać pod wieżę startową. W jej budynku znajduje się kawiarnia K120 i taras widokowy, z którego rozciąga się przepiękna panorama na Beskidy. Stąd można wyruszyć szlakiem zwany „Pętlą Cieńkowską” – to idealna propozycja na spacer (więcej informacji tutaj). Aby zwiedzić skocznie tylko z dołu nie będzie potrzebny żaden bilet wstępu i wystarczy ok 30 minut. Opłata jest pobierana za wyjazd wyciągiem i wstęp na taras widokowy, na takie zwiedzanie warto zaplanować przynajmniej 1 godziną.
Ciekawostka:
Na terenie skoczni odbywają się corocznie zawody Barbarian Race, oraz Mistrzostwa Polski w biegu na skocznię. Rekordowy wynik biegu na skocznię w Malince to 3 minuty i 37 sekund.
Adres: Skocznia narciarska im. A. Małysza, ul. Malinka 4, Wisła Malinka
Parking: bezpłatny, przy obiekcie.
Czy można znaleźć noclegi blisko atrakcji turystycznych w Wiśle?
Tak! W Wiśle jest tak wiele atrakcji turystycznych, że niezależnie, czy zdecydujecie się na lokalizację swojego noclegu w centrum Wisły, czy na obrzeżach miasta to zawsze znajdziecie w pobliżu jakieś wiślańskie atrakcje. Te ciekawe miejsca rozlokowane są w różnych miejscach Wisły, co z tym idzie jedne znajdziesz na wyciagnięcie ręki, ale do innych trzeba będzie dojść lub dojechać. Na szczęście nie są to duże odległości. Rekomendujemy zatem wybrać nocleg blisko centrum,w naszej Rezydencji Pod Ochorowiczówką B&B, gdzie atrakcji turystycznych w okolicy jest najwięcej.
Mamy nadzieję, że ten ranking najciekawszych miejsc i atrakcji turystycznych Wisły ułatwi Wam decyzję, w jaki sposób spędzić czas w Wiśle, a może uświadomi ile jeszcze zostało w Wiśle do odwiedzenia. Pewnie przekonaliście się, że tych atrakcji jest zdecydowanie więcej, niż wskazane przez na TOP 16. Naszym celem było ich pogrupowanie tematyczne lub ze względu na bliskość lokalizacji. Dzięki temu powstała taka lista punków, do których warto dotrzeć, aby zwiedzić często kilka atrakcji w najbliższej okolicy lub związanych z tym samym tematem przewodnim. Mały pełną świadomość, że nie każda atrakcja przypadnie każdemu do gustu, ale dzięki temu wpisowi łatwiej będzie się Wam poruszać i zdobyć podstawową wiedzę i praktyczne informacje. Miłego zwiedzania Wisły i do zobaczenia!
Tekst: Wojciech Rozkoszny
Współpraca: Marta Bajewicz