Jesteśmy w sercu Beskidu Śląskiego, Wisła od lat nazywana jest Perłą Beskidu. Tu swoje początki ma królowa polskich rzek. Nasza miejscowość z racji swojego położenia sprzyja spacerom, a do odkrycia jest kilka urokliwych dolin. Tutejsze góry nie są wymagające, swoje szlaki z pewnością odnajdą zarówno rodziny z dziećmi, wytrwani miłośnicy górskich wędrówek jak i seniorzy. To doskonałe miejsca na spacery również z psem. Polecamy Wam wybrane trasy, naszym zdaniem są one szczególnie warte uwagi. Zaczynamy od najmniej wymagających.
#5 Park Kopczyńskiego w centrum Wisły i bulwar nad Wisłą (trasa b. łatwa)
Poznawanie Wisły warto rozpocząć od jej centrum. Można wybrać się tu piechotą, do pokonania jest odległość nie większa niż 1,5 km, droga prowadzi po płaskim terenie. Można także zostawić samochód na jednym z parkingów. Z rynku kierujemy się w stronę amfiteatru. Na widowni „zasiadł” Stanisław Hadyna, związany z Wisłą założyciel Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Kierując się w prawo, spacerując parkowymi alejkami zauważymy Aleje Podań i Legend z ciekawymi rzeźbami, dalej dotrzemy do placu zabaw. Miejsce to polecamy rodzinom z dziećmi. Plac jest ogrodzony, dobrze wyposażony, z pewnością jeden z większych w mieście. Nieco dalej znajdują się kamienne niedźwiadki, które od lat zdobią pocztówki. Są one nowym symbolem Wisły, a także cześcią Szlaku Niedzwiadka (czytaj więcej
tutaj). Miejsce to podoba się dzieciom, ale także dorośli chętnie robią tu pamiątkowe zdjęcia. Po przeciwnej stronie ulicy Olimpijskiej znajduje się
Pomnik Źródeł Wisły. Idąc wzdłuż rzeki Wisły kierujemy się w stronę parku miniatur. Można podziwiać najbardziej charakterystyczne budowle polskie zlokalizowane nad rzeką Wisła, od jej źródeł po finisz w Bałtyku. Idąc dalej bulwarem nad Wisłą dojdziemy do mostu. My zachęcamy do skręcenia w lewo i poszukania kolejnego kamiennego niedźwiadka. Po drodze będzie okazja posilić się i skosztować smakolykow. Warto też zwrócić uwagę na ogród rzeźb Grzegorza Michałka „Janosika”. Cały spacer, w nieśpiesznym tempie, zajmie ok. 1,5 h. Spacer może być w romantycznym wydaniu np. o zachodzie słońca.
#4 Kaskady Rodła i spacer Doliną Białej Wisełki (trasa łatwa)
Spacer warto rozpocząć w Wiśle Czarnym, na tzw. Fojtuli – ok. 12,5 km od naszej rezydencji. Jest tam duży parking, można też dojechać autobusem. Osobom wybierającym to rozwiązanie sugerujemy jednak sprawdzić godziny połączeń w obie strony, nie ma ich w ciągu dnia zbyt wiele. Dolina Białej Wisełki to jedna z najpopularniejszych tras letnich i zimowych kuligów. Prowadzi tędy też jeden ze szlaków na Baranią Górę. My zachęcamy do spaceru ok. 5 km w górę potoku Biała Wisełka. Swoją nazwę dolina zawdzięcza kolorowi wody przy licznych wodospadach. Warto dojść do kaskad Rodła, jednych z piękniejszych wodospadów w Beskidzie Śląskim. Tylko ostatnie 400 m to typowo górska ścieżka, większa część trasy prowadzi asfaltowaną drogą, więc jest to spacer polecany także dla osób z małymi dziećmi, czy seniorów. Podczas tej wycieczki sprawdzą się wszystkie typy wózków. Dolina prowadzi pomiędzy wysokimi zboczami gór, szczególnie urokliwa jest w słoneczne, jesienne dni.
#3 Dolina Czarnej Wisełki, Stecówka (trasa łatwa)
Nieco bliżej, ok. 11 km na naszego obiektu, znajduje się Dolina Czarnej Wisełki. Polecamy spacer wzdłuż potoku o tej samej nazwie. Tu z racji mniejszej ilości progów wodnych, woda jest ciemniejsza, sama dolina jest jednak warta odwiedzenia. Prowadzi tędy jeden ze szlaków na Baranią Górę i do schroniska PTTK na Przysłopiu. My polecamy spacer ok. 12 km pętlą. Start z parkingu i dalej w kierunku Przysłopia. Po ok. 5 km. Jednak skręcamy w prawo i wędrujemy w stronę Stecówki. Znajduje się tu odbudowany po niedawnym pożarze drewniany kościół pw. Matki Boskiej Fatimskiej, nieco wyżej jest schronisko, gdzie przede wszystkim w weekendy i letnie dni można się posilić, w tle podziwiać można panoramę na Trójwieś Beskidzką – gminę Istebną. Dalej, zgodnie z drogą asfaltową, idziemy w stronę Kubalonki. Tu z kolei będzie towarzyszyć nam widok na wiślańską dolinę Czarnego i Malinki. W oddali widać Skrzyczne i Baranią Górę. Schodząc w dół, mija się Rezydencję Prezydenta RP na Zadnim Groniu (tutaj znajdziemy też ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci oraz resturację z kawiarnią). Cały czas prowadzi nas droga asfaltowa, jest to trasa także dla rodzin z małymi dziećmi, jednak warto mieć na uwadze, że różnice w poziomie wzniesień jednak będą. W tempie spacerowym pokonanie pętli zajmie ok. 2,5 - 3 h.
#2 Ulica Spacerowa (trasa średnio trudna)
Piękny widok na Nową Osadę i Głębce podziwiać można wędrując ul. Spacerową, zgodnie z jej nazwą sprzyja ona dłuższym i krótszym spacerom. Znajduje się ok. 1 km od naszej rezydencji i prowadzi m.in. na Kozińce. Asfaltową drogą można zejść do Głębiec, mijając m.in. Karolowy Dwór (osobom szukającym miejscówki na wesele bądź rodzinne przyjęcie, polecamy to miejsce), bądź do Nowej Osady i wrócić wzdłuż ulicy Wyzwolenia. Sama ulica Spacerowa prowadzi grzbietem, zwanym przez wiślan „Groniem”. Wyjątkowe są tu popołudnia i zachody słońca. Widoki dookoła są bardzo ciekawe, widać wiadukt w Łabajowie, ale i skocznię im. Adama Małysza w Malince. To idealne miejsce do zrobienia selfie właśnie o zachodzie słońca, podczas romantycznego spaceru. Na trasie nie ma sklepów ani restauracji, dlatego planując spacer warto zadbać też o prowiant i napoje.
#1 Pętla Cieńkowska (trasa średnio trudna)
Chcąc poczuć klimat górskiej wędrówki polecamy tzw. Pętlę Cienkowską. To jeden z najnowszych szlaków turystycznych, który funkcjonuje od wiosny do jesieni i pozwala skorzystać dodatkowo z dwóch atrakcji Wisły – kolei krzesełkowej na skoczni im. Adama Małysza i kolei linowej Stacji Narciarskiej Cieńków. Start proponujemy z oddalonego od naszego obiektu ok. 6 km parkingu przy Stacji Narciarskiej Cieńków (www.cienkownanarty.pl). Wyjazd wyciągiem krzesełkowym na górę zajmie kilka minut. Kupujemy bilet na pętlę, upoważni on także do zjazdu nieco dalej wyciągiem na skoczni im. Adama Małysza. Wysiadając na górnej stacji, warto podejść pod tzw. magiczne drzewo przy Ranczu Cieńków – o nim i innych niezwykle urokliwych miejscach pisać będziemy później, w osobnym wpisie. Tu na uwagę zasługuje widok na Malinkę i Nową Osadę, można też zjeść regionalny obiad, bądź zaspokoić pragnienie. Dalej kierujemy się żółtym szlakiem w stronę skoczni. Spacer górskim groniem zajmie się ok. 30 min. Do pokonania jest dystans ok. 2 km. Mając bilet na skocznię, po spacerze przy wieży startowej, zjeżdżamy w dół i wzdłuż potoku wracamy na parking. Całość to spacer ok. 4km. Warto mieć ze sobą wygodne, sportowe obuwie. Trasa nie jest wymagająca, ani wyczerpującą, więc spokojnie do odkrycia także z dziećmi. Droga nie jest trudna, wózek sportowy spokojnie się na niej sprawdzi. Pętlę można rozpocząć także w drugą stronę, od skoczni i zjechać koleją linową z Ciekowa. Ten wariant jest nieco trudniejszy, ponieważ szlak od skoczni prowadzi pod górkę. Nie jest to duża różnica wzniesień, ale jednak pewien wysiłek to będzie. Warto wtedy zaplanować nieco więcej czasu na wędrówkę. Jeśli będziecie publikować z tego szlaku zdjęcia na Facebooku lub Instagramie zachęcamy do użycia hasztagu #petlacienkowska (bez polskich znaków).
Powrót do wszystkich