Noclegi Wisła – Rezydencja Pod Ochorowiczówką B&B | Pokoje ze śniadaniem welcome preloader
Noclegi Wisła – Rezydencja Pod Ochorowiczówką B&B | Pokoje ze śniadaniem

Spacer Szlakiem Architektury Wiślańskiej…

Poznaj jak zmieniła się architektura Wisły od drewnianej chaty, aż do murowanych rezydencji.

Wisłę można odkrywać na wiele sposobów. Choć najpopularniejsze są szlaki turystyczne i rowerowe, polecamy uwadze spacery po dolinach i przysiółkach Wisły, można tam wciąż zobaczyć perełki architektury wiślańskiej. Dziś wyruszamy szlakiem architektury wiślańskiej.


Szlak Zabytków Architektury Wiślańskiej powstał dzięki firmie Kristensen Group w 2009 roku.
 

Do XIX w. Wisła była górską wioską, w której dominowała drewniana zabudowa. Jak wyglądało wnętrze typowej wówczas chaty zobaczyć możecie odwiedzając Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego w centrum miasta.

 

Ogromny wkład w architekturę Wisły wnieśli tutaj członkowie rodu Habsburgów. Do dziś w Wiśle możemy podziwiać Zameczek Myśliwski Habsburgów, ale zabytkowe zabudowania wylęgarni pstrąga w Wiśle Czarne. Więcej informacji znaleźć można w naszym wpisie o Szlaku Habsburgów.

 

Pierwsze wille i zabudowa letniskowa pojawiły się na przełomie XIX i XX w., kiedy te okolice zaczęli odwiedzać goście z dużych miast czyli Krakowa, Lwowa i Warszawy. Za swoistego odkrywcę Wisły uważa się Bogumiła Hoffa i jego rodzinę. To dzięki ich fascynacji naszymi stronami zaczęli pojawiać się w Wiśle regularnie letnicy, a wśród nich znakomitości ze świata artystycznego jak Władysław Reymont, Bolesław Prus, Maria Konopnicka, czy Maria Skłodowska-Curie (zobacz nasz wpis o Szlaku Odkrywców Wisły). Na szlaku architektury wiślańskiej znajduje się istniejąca do dziś willa Zacisze, zaprojektowana i wybudowana w 1902 r. przez Bogumiła Hoffa dla biskupa Juliusza Bursche. Z 1906 r. pochodzi pierwszy pod Baranią Górą hotel - Piast, w którym gościli nie tylko letnicy ale także kuracjusze korzystający z zabiegów hydroleczniczych (w zakładzie kąpielowym w Wiśle). Wraz z coraz większym zainteresowaniem letników Wisłą zaczęły się pojawiać wille i pensjonaty, część nadal można spotkać szczególnie w okolicy Bukowej, Jarzębatej, czy Kamiennego. Na zainteresowani zasługuje pierwszy budynek w Wiśle, który został wybudowany z cegły – willa Ochorowiczówka. Budowniczym był dr Julian Ochorowicz, bardzo ciekawa postać, której sylwetkę poznacie zwiedzając Muzeum Magicznego Realizmu (obecnie w willi Ochorowiczówka).

 

Bardzo ciekawym miejscem wartym zobaczenia jest zabytkowa studnia, znajdująca się przy wiślańskim deptaku naprzeciwko Kościoła Ewangelickiego w Wiśle. Została odrestaurowania dzięki Towarzystwu Miłośników Wisły.

 

Największe zmiany w stylu zabudowy Wisły przypadają na okres 20-lecia międzywojennego, kiedy panowała moda na modernizm. Pojawiają się budynki funkcjonalne, z dużymi oknami, przestrzeniami, wykonane w prostej bryle. Perełkami modernizmu w Wiśle są m.in. Rezydencja Prezydenta RP na Zadnim Groniu, której pierwszym gospodarzem był prezydent Ignacy Mościcki, a pod koniec prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego obiekt przeszedł modernizację i ponownie stał się własnością Kancelarii Prezydenta RP. Polecamy uwadze zwiedzenie tego miejsca z przewodnikiem. Regularnie wycieczki organizuje wiślański oddział PTTK, więcej tutaj.

 

Na uwagę zasługuje także park kąpielowy w centrum Wisły - obecnie w trakcie przebudowy. Część jego zabudowań wpisana jest do rejestru zabytków. Obok kąpieliska warto zobaczyć także staw, skąd schodami można dotrzeć w okolice ul. Górnośląskiej i dalej na Jarzębatą. Na ul. Ks. Bursche można zobaczyć kilka pochodzących z początku XX w. Willi (między innymi Willa Zacisze, w pobliży Hotelu Gołębiewski).

 

Inspiracją do wygospodarowania przestrzeni na kształt rynku było doprowadzenie w latach 30-tych XX w. do Wisły kolei. Z tego okresu pochodzi odrestaurowany w 2019 roku budynek dworca kolejowego (stacja kolejowa Wisła Uzdrowisko), a także gmach, w którym dziś znajduje się Poczta Polska, mieszkania, a także Urząd miejski. W miejscu dzisiejszej biblioteki miejskiej znajdowała się niegdyś m.in. sala kinowa. Wokół rynku zaplanowano skwer, przebudowany na początku XXI w., a także park (dziś park im. Kopczyńskiego).

 

Bardzo ciekawą architektonicznie budowlą jest wiadukt kolejowy w Wiśle Głębcach (dolina Łabajowa). Powstał w latach 1931 – 1933 w trakcie budowania linii kolejowej do Wisły. Wiadukt jest zbudowany z betonu i ma siedem przęseł, jego długość to 120 m, a wysokość w najwyższym punkcie to 25 m.

 

W nową architekturę Wisły wpisuje się także budynek Zespołu Szkół w centrum, który w obecnej postaci został wybudowany w 1927 r. W dwukondygnacyjnej szkole mieściła się szkoła podstawowa, później także jedyne w Wiśle liceum ogólnokształcące (obecnie funkcjonuje w budynku dobudowanym, wejście od strony parku). Na uwagę zasługuje także wybudowany w stylu modernistycznym budynek Wojnarów, dziś swoją siedzibę w nim ma m.in. bank PKO BP, optyk, w piwnicy funkcjonuje pub.

 

W Wiśle Głębce znajdował się jeden z ciekawszych budynków - Willa Elżbietanka - zbudowana w 1928r. z mansardowym dachem. półkolistymi schodami wejściowymi, należała do Karola Góroka. Po wojnie budynek został upaństwowiony i przejęty przez FWP (Fundusz Wczasów Pracowniczych). Niestety budynek nie przetrwał do dnia dzisiejszego.

 

Zachęcamy do spacerów i odkrywania perełek architektonicznych z XIX i XX w. w Wiśle. O samym Szlaku Architektury Wiślańskiej więcej dowiecie się w punktach Informacji Turystycznej w centrum Wisły oraz na tablicach informacyjnych.
 



Powrót do wszystkich

Rezerwacja / Online

Wyczyść
...
Wybierz datę