Noclegi Wisła – Rezydencja Pod Ochorowiczówką B&B | Pokoje ze śniadaniem welcome preloader
Noclegi Wisła – Rezydencja Pod Ochorowiczówką B&B | Pokoje ze śniadaniem

Szlak Odkrywców Wisły – spacer z historią…

Poznaj osoby, dzięki którym Wisła zmieniła się nie do poznania!

Dla wielu z nas Wisła to miejsce, które kojarzy się z wypoczynkiem i walorami turystycznymi oraz uzdrowiskowymi. To wszystko prawda, ale Wisła bez wątpienia nie była by dziś jednym z najpopularniejszych kurortów górskich w Polsce gdyby nie grono wielu znakomitych osób. Dziś osoby, które propagują takie miejsca nazywamy celebrytami, ambasadorami marki czy influencerami. Warto dowiedzieć się, kto w historii Wisły jako letniska i miejscowości turystycznej bardzo się zasłużył. Zachęcamy do spaceru śladem odkrywców Wisły. Na terenie miasta ustawionych zostało kilkadziesiąt tablic informacyjnych z opisami sylwetek osób, związanych z miastem. W tym zacnym gronie znajdziemy m.in.: Bogumiła Hoffa, Juliana Ochorowicza, Karola Stryję, Jana Sztwiertnię, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Marię Konopnicką, Stanisława Hadynę, ks. bp Juliusza Bursche i wielu innych.

Jedna z tablic Szlaku Odkrywców Wisły, poświecona Julianowi Ochorowiczowi.

 

Do II połowy XIX w. Wisła była wsią typowo rolniczą. Za odkrywcę naszej beskidzkiej miejscowości uważa się Bogumiła Hoffa, który nie tylko rozkochał się w tych stronach, ale zapraszał tu swoich przyjaciół z Krakowa czy Warszawy. W szybkim czasie zapanowała moda na Wisłę, pojawili się letnicy. Jego syn Bogdan oprócz projektowanych i budowanych na zamówienie drewnianych willi przez pewien czas prowadził hotel Piast (budynek istnieje do dziś przy głównym deptaku) wraz z Zakładem Wodoleczniczym, a w latach międzywojennych wzniósł willę Bogdan, nazwaną później Beskidem, w której dziś znajduje się Państwowa Szkoła Muzyczna w Wiśle. Działania Hoffa można śmiało porównać do Tytusa Chałubińskiego, który jako letnisko odkrył Zakopane.

 

Z początkiem XX w. W Wiśle zaczęli nie tylko pojawiać się, ale także mieszkać artyści, jednym z nich był Czesław Kuryatto, malarz specjalizujący się w portretach i pejzażach. W Wiśle zbudował modernistyczną willę u podnóża Jarzębatej, w której zamieszkał.

 

Niezwykle ważną postacią w historii Wisły jest ks. Juliusz Bursche, żyjący na przełomie XIX i XX w. teolog, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej. W 1903 r. ukończył u podnóża Kamiennego budowę drewnianej willi Zacisze, w której z rodziną mieszkał w okresie letnim. W 1910 r. wszedł w skład pierwszego zarządu Polskiego Towarzystwa Turystycznego Beskid z siedzibą w Cieszynie. Jego imieniem nazwano w 1983 r. aleję, biegnącą wzdłuż Wisły, obok willi Zacisze. Willa istnieje do dziś, ma status obiektu zabytkowego.

 

Z naszą miejscowością związany był także dyrygent i pedagog Karol Stryja, który przez ponad 30 lat kierował Filharmonią Śląską. Był jednym z pierwszych, który po wojnie zdobywał muzyczny świat, szeroko i konsekwentnie propagując w nim dokonania polskich kompozytorów i muzyków. W swym ukochanym domu w Wiśle Karol Stryja spędzał każdą wolną chwilę, gdzie w otoczeniu gór studiował partyturę i przygotowywał repertuar na następne koncerty. Widok z tarasu na Baranią Górę działał na Profesora inspirująco, ale również i uspokajająco. Gośćmi domu Karola Stryi było wielu prominentnych działaczy ustroju komunistycznego, m.in. Edward Gierek. Budynek istnieje do dziś (przy ul. Ochorowicza 5) i jest wspaniale odrestaurowany.

 

Z Wisłą związany był kompozytor Jan Sztwiertnia, którego obiecującą karierę przerwała II wojna światowa, zginął w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen. Jego prochy przewieziono do Wisły, gdzie spoczywają na cmentarzu ewangelickim Na Górniczku. Do Wisły trafił jako nauczyciel, prowadził tu także chór kościelny i był organistą. Napisał wówczas wiele utworów muzycznych, w tym takie dzieła, jak Śpiący rycerze w Czantorii czy operę ludową Sałasznicy, której muzyka nawiązywała do motywów ludowych z okolic Wisły.

 

Szczególnie bliska naszemu sercu jest postać Juliana Ochorowicza. Ten wybitny wynalazca i psycholog miał willę w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Był miłośnikiem Wisły, w której mieszkał i którą często fotografował, propagując jej walory wypoczynkowe wśród społeczeństwa. Zapraszał tu znamienitych gości, m.in. Bolesława Prusa. To na jego cześć jedną z czterech zbudowanych przez siebie willi nazwał Placówką. Pojawił się także w postaci Juliana Ochockiego w Lalce. Gościł tutaj również Marię Skłodowską-Curie i Piotra Curie oraz Władysława Reymonta, który tutaj pisał powieść Chłopi. Obecnie w jego willi Ochorowiczówka znajduje się Muzeum Magicznego Realizmu, gdzie jest stała ekspozycja poświęcona tej wybitnej postaci, ale i dzieła np. Salvadora Dali.

 

Wisłę chętnie odwiedzali literaci. W 1926 r. Marian Witold Gombrowicz spędził lato w Wiśle. Najpierw mieszkał w willi Bukowa, a później w hotelu Piast. Częstym gościem na Śląsku Cieszyńskim w Jaworzu i w Wiśle była Maria Dąbrowska. Niecodzienną podróż jak na ówczesne czasy odbył poeta Władysław Orkan. W 1929 r. odwiedził Ustroń, gdzie zbierał materiały do powieści Czantoria. Powozikiem przemierzył trasę z Wisły przez Kubalonkę i Czarne do schroniska Na Przysłopie. Zimą 1939 r. wytchnienia w Wiśle szukał noblista Czesław Miłosz.

 

Na przełomie XX i XXI w. o Wiśle znów zrobiło się głośno. Miłośnicy literatury Jerzego Pilcha praktycznie w każdej jego powieści odnajdują wiślańskie motywy, wspomnienia babci Czyżowej czy lokalne anegdoty. Jerzy Pilch dzieciństwo spędził w domu na Parteczniku. Więcej na temat śladów Jerzego Pilcha w Wiśle przeczytacie w naszym wpisie spacer śladami Jerzego Pilcha.

 

Niezwykły rozgłos Wisła zyskała dzięki sukcesom Adama Małysza. Orzeł z Wisły przeszedł do historii skoków narciarskich, od urodzenia jest związany z Wisłą, aktualnie mieszka na Kopydle, a śladów jego obecności w mieście jest bardzo dużo. Zaczynając od czekoladowego pomnika w skali 1:1 w Domu Zdrojowym, gwieździe z odciskiem dłoni w Alei Gwiazd Sportu na pl. Hoffa, czy Galerii Trofeów, po wizytę na skoczni jego imienia w Wiśle Malince.

 

Z Wisłą związani są również Apoloniusz Tajner – trener skoków narciarskich; Piotr Żyła – skoczek narciarski, Antoni Piechniczek – trener piłki nożnej, Janusz Rokicki – lekkoatleta i paraolimpijczyk, czy Łukasz Sztuka – kierowca rajdowy.

 

Zaciekawiła Was historia Wisły, jak z małej wsi pod Baranią Górą stała się Perłą Beskidów? Kto się do tego przyczynił? Zapraszamy do podróży szlakiem, pełne opisy wybitnych postaci odwiedzających nas znajdziecie tutaj.

 



Powrót do wszystkich

Rezerwacja / Online

Wyczyść
...
Wybierz datę