Noclegi Wisła – Rezydencja Pod Ochorowiczówką B&B | Pokoje ze śniadaniem welcome preloader
Noclegi Wisła – Rezydencja Pod Ochorowiczówką B&B | Pokoje ze śniadaniem

Wybierasz się do Wisły z psem lub kotem? Koniecznie przeczytaj…

Praktyczny przewodnik wyjazdu z psem lub kotem w Beskidy. Najważniejsze informacje, na co zwrócić uwagę, pomysły na spacer.
Wisła, znana również jako Perła Beskidów to od lat miejsce popularne na wyjazdy przez wszystkie pory roku. Przyjeżdża się tu na tygodniowe turnusy, kilka wolnych dni, ale również na weekend. Kurort chętnie odwiedzają nie tylko narciarze, ale i fani rowerów, górskich szlaków, ścieżek spacerowych jak również słodkiego leniuchowania. Zanim zdecydujemy się na wyjazd, często zastanawiamy się kto w tym czasie zaopiekuje się naszymi zwierzakami, które nie mogą przecież zostać w domu same. Nie musimy również rozstawać się z naszym ulubieńcem, bo coraz popularniejsze są wyjazdy ze swoim psem lub kotem, a obiekty noclegowe dziś już nie tylko akceptują pobyt czworonogów, ale są dla nich bardzo przyjazne. Zabierając swojego zwierzaka w podróż, niezależnie czy jest to pobyt weekendowy, czy dłuższy, warto się do niego przygotować. Podpowiadamy jak, ponieważ Wisła i okolice to ideale miejsce na aktywność z pupilem.


Z psem w góry? Dlaczego nie!

Wybieramy obiekt noclegowy

Zawsze planując przyjazd ze zwierzakiem należy dokładnie upewnić się czy dany obiekt noclegowy akceptuje pobyt czworonogów. Trzeba bowiem pamiętać, że w wielu hotelach, pensjonatach czy w pokojach gościnnych nie można przyjechać ze zwierzętami, a ukrywanie tego faktu lub zakładanie, że jakoś to będzie może narazić nas na spore problemy, również finansowe. Może zdarzyć się np. taka sytuacja, że obsługa nie tylko nie zgodzi się na zakwaterowanie z pupilem, ale obciąży nas pełną odpłatnością za zarezerwowany pobyt. Jeśli już wybierzemy odpowiedni obiekt przyjazny zwierzakom, dobrze jest dopytać o cenę takiego pobytu, zwykle opłata za pobyt czworonoga w Wiśle to od 20 zł do 120 zł za dobę (jest ona uzależniona zwykle od kategorii obiektu, a czym wyższy standard tym wyższa opłata). Dobrze, też zapytać o inne warunki pobytu pupila, bo każdy obiekt ma swój regulamin, w którym szczegółowo powinny być opisane zasady pobytu zwierząt. W przypadku naszej Rezydencji Pod Ochorowiczówką B&B np. zwierzak nie może pozostawać sam w pokoju pod nieobecność właścicieli, czy w jednym pokoju nie może być zakwaterowanych więcej niż dwa psy lub koty. Jeśli planujecie pobyt z psem, którego rasa uznawane jest powszechnie za niebezpieczne  (czyli te włączone do urzędowego wykazu ras psów agresywnych) to sugerujemy zapytać zanim dokonacie rezerwacji. Również pobyt innych zwierząt domowych wymaga raczej indywidulanej zgody właściciela obiektu noclegowego.


Zaplanuj wyjazd zwierzaka

Tak jak pakujemy swoje rzeczy na wyjazd, tak też trzeba do podróży przygotować zwierzę. Jeśli śpi na swoim legowisku, należy je ze sobą zabrać. W jego torbie powinny się znaleźć także miski, z których je i pije, a także ulubione zabawki. W przypadku psów nie zapomnijcie o smyczy, szelkach, ale i kagańcu oraz książeczce sczepień psa. W przypadku kotów weźcie kuwetę i stosowany na co dzień żwirek. Sugerujemy również, aby zwierzaki zaopatrzyć w „adresówki” z kontaktem do właściciela, to w przypadku ewentualnego zagubienia się, znacznie przyspiesza szczęśliwe odnalezienie. Najlepiej o odpowiedni preparat zapytać weterynarza. Trzeba pamiętać, że nowe miejsce jak i podróż to dla zwierzaków duży stres. Dobrze, by poza obecnością właścicieli miały swoje rzeczy, dające im większe poczucie bezpieczeństwa. A zniesienie trudów podróży, aklimatyzację w nowym miejscu warto nagrodzić ulubionym smakołykiem naszego pupila. Przed takim wyjazdem warto również psa zabezpieczyć przed kleszczami, a w doborze odpowiedniego preparatu pomogą Weterynarze lub obsługa w sklepach zoologicznych.


Podróż w Beskidy, czyli wybierz środek transportu.

Aby pojechać do Wisły czy okolic z czworonogiem, wcale nie musimy posiadać własnego samochodu. Zwierzaki są akceptowane np. w PKP czy Kolejach Śląskich. Również autobusy mają możliwość zabrania zwierzaka w podróż. Jeśli chodzi o psy to w konieczne może okazać się smycz oraz kaganiec, nawet jeśli nasze zwierzę jest potulne. Psy agresywne, (z urzędowego wykazu ras psów agresywnych) nie powinny być przewożone środkami masowej komunikacji. Koty zwyczajowo przewozi się w specjalnych kontenerach, które kupimy w każdym sklepie zoologicznym. Ceny biletów w większości zależą od wielkości naszego pupila. Nie zapomnijmy zabrać odpowiedniego zapasu wody na podróż.


Pierwszy spacer po okolicy

Wybierając się w góry z psem, warto zaplanować z nim wycieczki. Na początek proponujemy spacer po najbliższej okolicy. Przyjemną pętlę można zrobić wyruszając z Rezydencji Pod Ochorowiczówką w kierunku cmentarza komunalnego. Trzeba obejść go dookoła, czyli przejść na ul. Siglany (mijamy Restauracje Siglanówka i Stacje narciarską Siglany). Widać stąd ładnie Kozińce, Czupel, Trzy Kopce, tzw. groń i wiślański przysiółek jakim jest Kopydło. Kierujemy się na dół. Dochodząc do drogi głównej (ul. 1 Maja) zależy skręcić w lewo i dojść do ul. Juliana Ochorowicza. Kierując się nią w górę, dojdziemy do naszej rezydencji. Spacer w spokojnym tempie zajmie ok. 45 min. Cały czas idzie się po drogą asfaltową.


Spacer z psem w centrum Wisły (trasa łatwa)

Na spacer z czworonogiem polecamy także centrum Wisły. Można dojść na piechotę – ok. 1,5 km do ul. Olimpijskiej i dalej bulwarem nad Wisłą. Spacerując na „tyłach” Parku Kopczyńskiego mija się m.in. amfiteatr im. Stanisława Hadyny (na widowni jest jego pomnik), a także Zabytkowy Park Przygód (prezentujący miniatury 10 zabytków z całej Polski, które znajdują się wzdłuż królowej polskich rzek - Wisły). Dochodząc do drogi głównej polecamy skręcić w lewo i kierować się do centrum naszej miejscowości. Wchodząc na deptak, po lewej stronie, znajduje się Ogród Sztuk Janosik Art. Warto zatrzymać się tu i podziwiać rzeźby miejscowego artysty. Idąc dalej dojdziemy na pl. Hoffa, gdzie znajduje się Aleja Gwiazd Sportu. Swoją tablicę odsłonili tu m.in. Adam Małysz, Przemysław Saleta, Walter Hofer, Apoloniusz Tajner czy Piotr Żyła. Skręcając w lewo możemy wrócić na ul. Olimpijską przez park lub deptakiem prosto.


Trzy Kopce Wiślańskie z psem (trasy dla sredniozaawansowanych)

Warto z psiakiem wybrać się na szlak. W zależności od kondycji zwierzaka i regularnie pokonywanych dystansach, trzeba dostosować trudność trasy i długość spaceru do możliwości czworonoga. Sugerujemy zacząć od krótszych, mniej forsownych wycieczek i zobaczyć, jak reaguje nasz pupil. Ładne widoki i krótki dystans ma szlak na Trzy Kopce Wiślańskie. Do wyboru jest kilka tras. My polecamy wyruszyć z ul. Willowej od strony ronda na Oazie. Skrótem ul. Miłą dojść do ul. 11 listopada i spokojnie kierować się w górę. Dotrzemy na Osiedle Jarzębata, skąd podziwiać można panoramę centrum Wisły. W oddali widać m.in. szczyt Skolnitego, Soszowa i Czantorii. W zależności od kondycji można iść jeszcze kilkaset metrów dalej i przez Kamienny dojść na Trzy Kopce Wiślańskie. Na tę wyprawę należy zabrać wodę dla zwierzaka i miskę. W schronisku Telesforówka będzie można uzupełnić zapas. A i my możemy się posilić i odpocząć, podziwiając widok na Ustroń i Brenną. Wrócić możemy tą samą drogą. Na ten spacer warto zarezerwować ok. 2-3h. Więcej tras spacerowych znajdziecie również w naszym artykule o najlepszych trasach spacerowych w Wiśle, tutaj.


Atrakcja dla psów czyli psi wybieg…

Najbliższa przestrzeń, stworzona tylko dla psów znajduje się w Ustroniu (niespełna 12 km od Wisły). Tutaj psy mogę się wybiegać, na ogrodzonym terenie. Psi wybieg znajduje się w Parku Kościuszki przy Alei Legionów. Parkingi zlokalizowane są od strony ul. Parkowej i Grażyny. Wybieg ma powierzchnię aż 4500 m² i trawiaste podłoże. Jest dostępny nieodpłatnie przez całą dobę (choć wieczorami jest tutaj bardzo ciemno). Na miejscu znajduje się m.in. psia łapa do przeskoków, slalom, tunel, platforma i płotek. Jest także kosz na psie kupy. Chcecie się dowiedzieć więcej, zajrzyjcie na stronę www.psipark.pl.


Idziemy do kawiarni lub restauracji z psem

Wizyta w restauracji ze zwierzakiem może być utrudniona, często zwyczajnie niemożliwa (choć nie zabraniają tego przepisy sanitarne, ale decydują wyłącznie właściciele obiektów gastronomicznych). W sezonie wiosenno-letnim, kiedy przy większości punktów gastronomicznych funkcjonują ogródki to niemal zawsze możemy spokojnie zjeść z czworonogiem. O ile nie ma wyraźnego zakazu na drzwiach to wejście do budynku zwierząt nie powinno być zabronione, ale zawsze na miejscu lepiej zapytać. Większa jest szansa, że nasza prośba zostanie zaakceptowana, gdy nasz pupil będzie mały pieskiem, którego będziemy mogli trzymać na kolanach. Większe psy nie tylko budzą niepokój innych gości, może być także problem z przestrzenią dla nich, szczególnie w sezonie, kiedy ruch jest duży. Wybierając się w dane miejsce, warto zadzwonić i upewnić się, czy miejsce to jest przyjazne zwierzętom. Przyjazne zwierzakom w Wiśle są np. Restuaracja Beatris czy Cukiernie u Janeczki.


Wycieczka koleją linową z psem lub kotem

Widok psa na kanapie wyciągu krzesełkowego dziwi coraz mniej. Większość ośrodków wyraża zgodę na transport zwierzaka w ten sposób. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli planujemy w ten sposób np. dotrzeć na szlak. Zawsze jednak odbywa się to na odpowiedzialność właścicieli. Pies do takich manewrów musi być przyzwyczajany od małego. Musi być na smyczy i nie mieć lęku wysokości. Na wyciągu krzesełkowym wyjedziemy z psem na pewno na Skolnity w Wiśle oraz na Czantorię w Ustroniu.


Imprezy dla psów i kotów w Wiśle

Dla czworonogów i ich miłośników oraz  są w okolicy organizowane również specjalne imprezy. Wisła coraz częściej wybierana jest jako miejsce na wystawy psów rasowych. To swoiste święto hodowców, ale i gratka dla miłośników zwierząt. Podziwiać można najpiękniejszych reprezentantów ras. W najbliższym czasie, w Wiśle odbędą się aż dwie wystawy:

W dniach 30.06 do 01.07.2019 odbędzie się w Wiśle Beskidzka Wystawa Psów Rasowych. Bazą imprezy będzie Ośrodek Sportowy Jonidło (ok. 1,5 km od naszego obiektu). Więcej informacji na jej temat można znaleźć tutaj.

W dniach 5-7 lipca odbędzie w Wiśle 1. Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych. Jej organizatorem jest Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Bielsku-Białej. Szczegóły dotyczące wydarzenie znajdują się tutaj.


Dogtrekking w Wiśle

Zawody w terenie z udziałem psów to coraz popularniejsza forma spędzania czasu. Beskidzkie szlaki idealnie się do tego nadają, nie są zbyt forsowne dla czworonogów, a jednocześnie dostarczają dużo frajdy i wyzwań. Puchar Polski w dogtrekkingu powoli ma stałe miejsce w kalendarzu imprez w Wiśle. Najbliższe zawody zaplanowano na 14 września 2019. W zeszłorocznej edycji uczestnicy do wyboru mieli dwie trasy – 15 i 25 km. Osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu z UM Wisła.


Praktyczne informacje dla turystów z psami i kotami odwiedzających Wisłę, Ustroń

Na terenie Wisły nie ma miejsca, gdzie można puścić psa wolno. Zawsze jeśli się na to decydujemy, robimy to własną odpowiedzialność. Spacerując po lesie, na szlakach, psy mają obowiązek być na smyczy. Ryzyko, że pobiegną na liczną zwierzyną leśną i się zgubią, jest spore. Należy także uwzględnić obecność innych turystów. Ludzie mają różne doświadczenia ze zwierzętami, widok wolno biegnącego dużego psa może np. przestraszyć inne osoby.

W Wiśle nie ma specjalnych pojemników na psie odchody. Wybierając się na spacer trzeba mieć ze sobą woreczki. Na szczęście co kilkadziesiąt metrów znajdują się kosze na śmieci. Jeśli nie zabraliście ze sobą takich woreczków, to prosimy o zapytanie obsługi obiektu noclegowego.

Jadąc z psiakiem na wakacje trzeba zabrać ze sobą jego karmę. Gdy zajdzie taka potrzeba, możemy też skorzystać z oferty m.in. sieci Lidl i Rossmann, których sklepy znajdziemy w Wiśle czy Ustroniu. Polecamy także sklep zoologiczny w centrum Wisły (tzw. bunkry) przy ul. 1 Maja 67a. Znajdują się tu nie tylko akcesoria dla psów i kotów, ale także innych pupili.

Jeśli, któreś z naszych zwierząt zachoruje to polecamy kontakt z Przychodnią Weterynaryjną Wickowskich
ul. Wyzwolenia 18
(ok. 3 km od naszego obiektu)
Dyżur telefoniczny, tel. +48 796 00 97 98.
Więcej informacji: www.wislawet.pl

Wisła i okolice to doskonałe miejsce na wyjazd ze swoim czworonożnym przyjacielem, tutejsze szlaki są idealne na krótkie i długie spacery, dlatego warto zwierzaki zabrać ze sobą. Niech to będzie dobry czas spędzony wspólnie, który wspominać będzie się długo!
 


Powrót do wszystkich

Rezerwacja / Online

Wyczyść
...
Wybierz datę