Noclegi Wisła – Rezydencja Pod Ochorowiczówką B&B | Pokoje ze śniadaniem welcome preloader
Noclegi Wisła – Rezydencja Pod Ochorowiczówką B&B | Pokoje ze śniadaniem

Śladami Adama Małysza i skoków narciarskich #TOP5

…czyli to, czego fan sportu nie może w Wiśle ominąć…
Szlak Adama Małysza - czyli TOP5 atrakcji w Wiśle

Wisła jest bez wątpienia polską stolicą skoków narciarskich. Tu odbywają się najważniejsze zawody międzynarodowe – Puchar Świata, FIS Grand Prix, Puchar Kontynentalny czy FIS Cup. Tu swoją przygodę z tym sportem rozpoczął Adam Małysz, Piotr Żyła, Tomisław Tajner czy Aleksander Zniszczoł. Wszystkim, niezależnie od wieku, zainteresowań sportowych, polecamy wycieczkę, która pozwoli poznać Wisłę z perspektywy tej dyscypliny sportu. To tutaj Małyszomania jest ciągle żywa…

Na odwiedzenie wszystkich pozycji na szlaku skoków narciarskich potrzeba zaledwie kilku godzin jeśli zdecydujemy się podróżować samochodem, transportem publicznym będzie zdecydowanie dłużej. Jest to pomysł na spędzenie czasu, który sprawdzi się zarówno w dni pogodne, jak i pochmurne czy wręcz deszczowe. Część atrakcji znajduje się w zadaszonych pomieszczeniach, co jest atutem przy załamaniu pogody. Polecamy nasz ranking, który układa się w szlak śladami Adama Małysza i skoków narciarskich…


#5 Czekoladowa figura Adama Małysza i Aleja Gwiazd Sportu

Adam Małysz to bez wątpienia jeden z najważniejszych mieszkańców Wisły. Na rynku w holu Domu Zdrojowego znajduje się wykonana z czekolady jego figura. Pierwsza figura stworzona została przez cukierników zrzeszonych w Stowarzyszeniu Cukierników RP w skali 1:1 w 2011 roku. Poza nartami do skoków znajdowały się tam czekoladowe odpowiedniki czterech kryształowych kul, które Orzeł z Wisły wywalczył za wygranie klasyfikacji generalnych Pucharu Świata. Obecnie w tym miejscu jest nowa figura Adam Małysza z czekolady, która jest kolorowa. Autorem tego cikawego pomnika jest Damian Wiśniewski z Cukierni u Janeczki z Wisły. Uprzedzając pytania dzieci, figura znajduje się w specjalnej szklanej gablocie. Nie ma dostępu do czekolady.
Spacerując po rynku, plac Hoffa oddalony jest od naszej rezydencji ok. 1 km, warto patrzeć pod nogi. W bruku wmurowane są tablice pamiątkowe sportowców i działaczy sportowych, związanych z Wisłą. I tak swoją gwiazdę mają: Adam Małysz, Apoloniusz Tajner, Jan Szturc, Piotr Żyła, czy nawet Walter Hofer – dyrektor Pucharu Świata. Swoją gwiazdę ma tu także urodzony w Wiśle paraolimpijczyk Janusz Rokicki, inicjator Biegu po nowe życie i mistrz boksu Przemysław Saleta oraz Jan Legierski i Jan Kawulok, uczestnicy igrzysk olimpijskich w kombinacji norweskiej.


#4 Małe skocznie w Wiśle Centrum

Także w centrum Wisły znajdują się najmniejsze skocznie (ok. 1 km od naszej rezydencji). To tu swój pierwszy skok oddał Adam Małysz, wypadając z butów i lądując w samych skarpetkachJ. Obiekty zostały zmodernizowane i na nowo służą młodym następcom mistrza. Znajdują się tu skocznie HS-10, HS-20 i HS-40. Skocznie umożliwiają treningi zarówno w sezonie letnim na igielicie, jak i zimowym na śniegu. Często odbywają się tu treningi najmłodszych podopiecznych miejscowego klubu sportowego. Coraz częściej na belce startowej zasiadają także dziewczynki.
Skocznie lepiej podziwiać z pewnego oddalenia – np. z parkingu. Chcąc uwiecznić na zdjęciu, w ten sposób mamy gwarancję ujęcie ich w całości w kadrze.


#3 Skocznie narciarskie w Łabajowie

Ok. 5 km od naszego obiektu, w malowniczej dolinie Łabajowa, nieopodal zabytkowego wiaduktu kolejowego, znajduje się kompleks trzech skoczni o punktach konstrukcyjnych K-12, K-35 i K-65. To kolejny etap wtajemniczenia na drodze do skoczni dużej młodych skoczków. Skocznie użytkowane były przez młodych zawodników do 2014r., tylko w sezonie zimowym. Niestety obecnie zobaczyć można już tylko pozostałość po rozebranych w 2017 r. obiektach. Kiedy kompleks funkcjonował, w trakcie treningów i zawodów, konieczne było zamykanie drogi na czas skoku zawodnika. Wszystko dlatego, że właśnie na drodze odbywała się ostatnia faza hamowania i odjazdu. Miejsce to mija się w drodze do Ośrodka Narciarskiego Stożek, skąd też prowadzą widokowe szlaki turystyczne, ale o tym będzie w innym wpisie.


#2 Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza w Wiśle

Zaledwie 800 m od naszego obiekturezydencji, przy rondzie na Oazie, znajduje się Galeria trofeów Adama MałyszaMałysza. To niezwykłe miejsce, najlepiej pokazuje, ile osiągnął jeden człowiekczłowiek. To także ciekawa podróż dla fanów skoków narciarskich przez zmieniające się trendy w fasonie kombinezonu skoczka, nart, ale i wręczanych medali i nagród. Wiadomo, że Adam Małysz nie samymi skokami żyje, dlatego osobna część związana jest m.in. z jego udziałem m.in. w Rajdzie Dakar. Jest to także chyba jedyne miejsce, gdzie można kupić pamiątkigadżety związane ze słynnym wiślaninem.


#1 Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince

Pierwsza skocznia w tym miejscu powstała w 1933 r. Dziś bez wątpienia jest jedną z największych atrakcji Wisły o punkcie konstrukcyjnym K-120K-120 i HS 134Oddalona od nas o ok. 5 km (na trasie do Szczyrku), jest areną zawodów m.in. Pucharu Świata w skokach narciarskich, Letniego Grand Prix, ale i mistrzostw Polski. Często przy okazji wizyty w tym miejscu podpatrywać można treningi polskiej kadry narodowejale nie tylko. Chętnie trenują tu zagraniczne ekipy – m.in. Słoweńcy, Czesi, Norwegowie, z racji swojej specyfiki doceniana jest przez zawodników i ich trenerów. Będąc tu, warto wyjechać wyciągiem wyjechać kolejką i odwiedzić wieżę startową, wcześniej jednak dobrze jest upewnić się, czy w danym dniu działa kolej krzesełkowa, zdarzają się przerwy techniczne. Atrakcja jest także niedostępna dla turystów w trakcie najważniejszych zawodów. Zdecydowanie jednak częściej jest otwarta. Na górze znajduje się taras widokowy, sklep z pamiątkami i małą kawiarnią. Perspektywa belki startowej robi wrażenie, można poczuć się niemal jak skoczek narciarski przed startem. Widok na najazd świetnie oddaje atmosferę i emocje, jakie towarzyszą zawodnikom siadającym na belkę startową. Miejsce to sprzyja pamiątkowym zdjęciom (idealne do selfie), szczególnie urokliwie jest tu popołudniami, tuż przed zachodem słońca. To tutaj rusza rodzinny szlak spacerowy Pętla Cieńkowska (hasztag #petlacienkowska), ale to już w innym naszym wpisie. Więcej informacji na www.wisla-malinka.com


Posmakować Małysza...

Jest jeszcze miejsce (lub miejsca) poza tym rankingiem, choć w kategorii najmaczniejszych miejsc związanych z Adamem Małyszem, napewno było by na pierwszym miejscu. Chodzi oczywiście o Cukiernie u Janeczki w Wiśle i Ustroniu. W każdej znich znajdzcie doskonałe Ciacho Mistrza AM AM oraz Pucharm Mistrza z bananami. Tego musicie skosztować, a wraz z dobrą kawą będzie to idealne miejsce na odpoczynek i podsumowanie wycieczki śladami legędy polskich skoków narciarskich - Adama Małysza. Dodatkowo wybierając Cukiernię u Janeczki przy ul. 1 Maja 9 w Wiśle, odwiedzicie bezpłatnie pierwszą na Świecie Galerię Figur Czekoladowych, a w niej m. in. figury Adama Małysza i Piotra Żyły.


Autograf lub pamiątkowe zdjęcie z Adamem Małyszem?

Dla fana skoków to niesamowite gratki i nadal bardzo pożądane przedmioty. To zdecydowanie najlepsza pamiątka jaką można przywieść do domu z Wisły… Adam Małysz cały czas związany jest z Wisłą, tu mieszka i spędza aktywnie czas. Spotkać go można niemal wszędzie (np. deptaku, w sklepie spożywczymJ), ale zdecydowanie największe szanse są w galerii jego trofeów i na skoczni w Wiśle Malince. Jeśli tylko ma czas, chętnie rozdaje autografy, pozuje do zdjęć, rozmawia z kibicami. Wystarczy odrobina szczęścia!
Noclegi w pobliżu skoczni. 
 

Noclegi blisko galerii Adama Małysza. 


Powrót do wszystkich

Rezerwacja / Online

Wyczyść
...
Wybierz datę