-
Wisła jako kurort zimowy i letni, czy jest dostępna cały rok?
Wisła kojarzy się przede wszystkim ze sportami zimowymi, licznymi stokami narciarskimi i skokami narciarskimi. Najsłynniejszym jej mieszkańcem od lat jest Orzeł z Wisły - Adam Małysz. Także w sezonie letnim Wisła obfituje w imprezy i wydarzenia przyciągające turystów - z najważniejszą jaką jest Tydzień Kultury Beskidzkiej czy Piknik Wiślaczek Country. Ale tak naprawdę Wisła jako miejscowość atrakcyjna jest przez cały rok. Poza sezonem letnim i zimowym dominują pobyty weekendowe. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu znajdą dla siebie wiele propozycji. W mieście jest wiele obiektów z ofertą dla turystów biznesowych, a także nastawionych na regenerację w SPA.
-
Gdzie znajduje się Wisła na mapie Polski, jaki to region?
Wisła znajduje się na południu Polski na terenie województwa śląskiego, w powiecie cieszyńskim, blisko tzw. Trójstyku granicy polskiej, czeskiej i słowackiej. Wisła nazywana jest Perłą Beskidu, znajduje się w sercu Beskidu Śląskiego, tu swój początek, u stóp Baraniej Góry (1220 m n.p.m.) ma królowa polskich rzek - Wisła. Wisła kojarzona jest z Beskidzką 5 - zrzeszeniem miejscowości beskidzkich, wzajemnie się promujących, obok Wisły w skład której wchodzi: Ustroń, Istebna, Brenna i Szczyrk.
-
Z kim kojarzy się Wisła?
Niewątpliwie osobą, z którą wciąż Wisła jest najbardziej kojarzona jest były skoczek narciarski - Adam Małysz. Z nim związana jest także jedna z największych atrakcji turystycznych miasta - skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Wisła kojarzona jest także z pisarzem Jerzym Pilchem, który mieszkając zarówno w Krakowie jak i obecnie w Warszawie, zawsze podkreśla, że jest z Wisły. Wątki wiślańskie znane są także w jego twórczości literackiej. Znani sportowcy i działacze sportowi związani z Wisłą to: Apoloniusz Tajner, Antoni Piechniczek, Piotr Żyła, Janusz Rokicki, Aleksander Zniszczoł, Tomisław Tajner i Łukasz Sztuka. Wiślanką jest także Dominika Tajner była żona Michała Wiśniewskiego, córka Apoloniusza Tajnera.
-
Czy w Wiśle źródła ma rzeka Wisła?
Rzeka Wisła swoje główne źródła w Wiśle, a dokładnie u stóp Baraniej Góry (drugi co do wielkości szczyt Beskidu Śląskiego - 1220 m n.p.m.). Uznaje się, że główne źródła to Biała i Czarna Wisełka, które łączą się w Zaporze w Wiśle Czarnym w Wisełkę i po połączeniu z potokiem Malinka na skrzyżowaniu między Nową Osadą a zjazdem na Czarne tworzą rzekę Wisłę. Przy okazji odkrywania źródeł Wisły warto odbyć spacer dolinami: Białej Wisełki (szczególnie Kaskady Rodła) i Czarnej Wisełki. Tędy wiodą też dwa najpopularniejsze szlaki na Baranią Górę.
-
Co można zobaczyć w okolicy Wisły?
Wisła znajduje się w sercu Beskidu Śląskiego. Jest jedną z miejscowości Beskidzkiej Piątki (Beskidzka5). Przy okazji wizyty w naszej miejscowości warto odwiedzić także:
- znajdujący się po sąsiedzku Ustroń (ok. 12 km z Wisły) z dzielnicą sanatoryjną Zawodzie. Warto odwiedzić pijalnia wody, oraz kryte baseny solankowe. Miejscowość oferuje znacznie więcej, jest tu przestrzeń dla rodzin z dziećmi, osób nastawionych na aktywne spędzenie czasu. Znajdziemy tutaj też atrakcje popularnego na Śląsku Szlaku Zabytków Techniki.
- Gminę Istebna (ok. 15 km z Wisły) z Centrum Koronki Koniakowskiej, Chatą Kawuloka, Muzeum Jana Wałacha czy Izbą Pamięci Jerzego Kukuczki.
- Można przejechać przez Przełęcz Salmopolską do Szczyrku (ok. 23 km z Wisły), gdzie wyciągiem krzesełkowym można wyjechać na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego - Skrzyczne (1257 m n.p.m.), odwiedzić kompleks skoczni narciarskich Skalite, czy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski.
- Przy okazji wizyty w Wiśle warto odwiedzić Cieszyn (ok. 25 km z Wisły), niegdyś stolicę Księstwa Cieszyńskiego z zabytkową, znaną z banknotu 20-złotowego Rotundą romańską, Wzgórzem Zamkowym, zabytkową starówką, studnią Trzech Braci. Przy okazji wizyty w Cieszynie warto z dowodem osobistym w kieszeni przekroczyć Most Przyjaźni, bądź Most Wolności i odwiedzić Czeski Cieszyn.
- Zwiedzając Beskidy polecamy uwadze także Brenną (ok. 25 km z Wisły), najnowsza atrakcja tej miejscowości to Przytulia - dom ziół, ale także Chlebowa Chata i Kozia Zagroda.
- Miłośnikom miejskich klimatów polecamy wypad do Bielska-Białej (ok. 42 km z Wisły). To największe miasto w okolicy, do niedawna także stolica dawnego województwa bielskiego. Znajdziecie tu galerie handlowe, multipleksy kinowe, halowy tor gokartowy, lodowisko. Możecie także wybrać się koleją gondolową na Szyndzielnię i dalej spacerem na Klimczok. Bielsko-Biała kojarzy się także z Reksiem oraz Bolkiem i Lolkiem, dlatego warto odwiedzić Studio Filmów Rysunkowych.
- Około 40 km z Wisły oddalony jest Żywiec. To właśnie tu odbywa się finał trasy koncertowej Męskie Granie, warto odwiedzić browar i muzeum piwa Żywiec.
- Bardzo ciekawa jest również Pszczyna (ok 55 km z Wisły), gdzie znajdziemy Zamek w Pszczynie wraz z pięknym parkiem, a także pokazową zagrodę żubrów.
-
Jak daleko jest z Wisły do Czech?
Wisła graniczy z Republiką Czeską. Zielona granica biegnie wzdłuż czerwonego szlaku z Soszowa na Stożek (zaledwie 2-3 km od centrum Wisły). Z Wisły do Nydku trasą dla pieszych bądź rowerzystów, w zależności od wyboru szlaku, to dystans 10-14 km, na pokonanie którego potrzeba 2,5-4 h. Chcąc się wybrać do Czech samochodem, najbliższe przejście graniczne jest w Jasnowicach (gmina Istebna) - niespełna 17 km z Wisły, drogą DW 941, skąd dalej przez Bukowiec (Bukovec) można zjechać m.in. do Jabłonkowa (Jablonkov). Po czeskiej stronie znajdziecie liczne atrakcje turystyczne, sporo ścieżek rowerowych.
Można także skorzystać z przejścia w Lesznej Górnej - 22 km od Wisły (kierunek Ustroń i dalej Cieszyn) - drogą DW941 ul. Górną w Goleszowie. Z tego przejścia blisko jest do Trzyńca (Třinec), gdzie nadal funkcjonuje huta (Třinecké Železárny, a.s. - Moravia Steel). W Trzyńcu szczególnie polecamy liczne kręgielnie, profesjonalny tor gokartowy Steel Ring, oraz Halę hokejową Werk Arena, której gospodarzem jest drużyna hokejowa Stalownicy Trzyniec (HC Oceláři Trzyniec) występująca w czeskiej Ekstralidze.
Najpopularniejsze przejście graniczne jest w Cieszynie - ok. 25 km z Wisły (droga DW941 i S52). Granicę można przekroczyć w Boguszowicach(droga ekspresowa), bądź z centrum miasta przez Most Przyjaźni (ruch samochodowy jest tylko w stronę Czeskiego Cieszyna, powrót do Polski przez Most Wolności). W Czeskim Cieszynie (Český Těšín) warto odwiedzić Park Sikory, na uwagę zasługuje dworzec kolejowy, skąd odjeżdżają m.in. pociągi do Pragi, Ostrawy. W miejscowościach położonych blisko granicy z Polską spotkać się można z dwujęzycznymi nazwami ulic, bez problemu w sklepach i restauracjach dogadać się można po polsku. Wszystko z racji na historyczne uwarunkowania, bo jeszcze 100 lat temu teren ten w całości należał do Polski. Dziś na Zaolziu, tak o tym terenie się mówi, funkcjonuje polska mniejszość narodowa. Jeśli nie zdążycie kupić czeskich koron (Koruna česká, skrót Kč), w większości miejsc w Czeskim Cieszynie zapłacicie złotówkami, choć przelicznik nie będzie zbyt korzystny. W Czechach warto skosztować Kofoli, alternatywy dla popularnej Coca-Coli i Pepsi. Polecamy czeską kuchnię - Gulasz lub pieczeń z czeskim knedlem (Český guláš a obyčejný český domácí knedlík, Svíčková na smetaně), kotlet z smażonego sera z frytkami i sosem tatarskim (Smažený sýr s hranolkami a tatarskou omáčkou). Przy okazji wizyty po czeskiej stronie granicy warto zaopatrzyć się w czeskie piwo (szczególnie typu Pilzner), kultową czekoladę studencką (Studentská), cukierki lentilki (Lentilky). Miłośnicy mocniejszych alkoholi zaopatrują się tu w Becherovkę, absynt, Fernet Stock, a także morawskie wina (Moravské vína). Miłośnicy serów kupują ten do smażenia w warunkach domowych (panie w sklepie zawsze doradzą), charakterystyczne ołomunieckie sery (Olomoucké tvarůžky), popularny hermelin, czyli czeski odpowiednik sera camembert, który podawany jest w wielu pubach jako przekąska do piwa. Tuż za czeską granicą warto odwiedzić: Archeopark w Kocobędzy (Chotěbuz); Park Boženy Němcovej w Karwinie (Karviná); Świat Techniki, Dino Park, Żyrafa Park i Zoo w Ostrawie (Ostrava). Nie ma konieczności zakupu winiety na autostrady, ale koniecznie zaznaczenie w nawigacji opcje "omijaj drogi płatne".
-
Jak daleko jest z Wisły na Słowację?
Najbliżej na Słowację z Wisły jest na Trójstyk w Jaworzynce (miejsce, gdzie znajduje się granica polska, czeska i słowacka) - trasa drogą DW 941 i DW 943. Od Wisły do pokonania jest odległość niespełna 20 km. Drogowe przejścia na Słowację znajdują się w Zwardoniu (ok. 32 km z Wisły) oraz Ujsoły - Glinka (ok. 45 km z Wisły). Na Słowacji znajdują się popularne baseny termalne. Najpopularniejsze to:
- Rajeckie Teplice (Aphrodite Palace Rajecké Teplice) - oddalone o 87 km z Wisły;
- Termy Orawice (Meander Thermal Oravice) - oddalone o 112 km z Wisły;
- Beszeniowa (Besenova) - oddalona o 125 km z Wisły;
- Tatralandia (Tatralandia Aquapark Liptovský Mikuláš) - oddalona o 143 km z Wisły.
Miłośnicy górskich wycieczek mogą wybrać się na Małą Fatrę (Malá Fatra). Najpopularniejszą bazą startową jest miejscowość Vratna (ok. 87 km z Wisły) skąd można wyruszyć m.in. na Wielki Krywań (1709 m n.p.m.).
Popularnym ośrodkiem narciarskim na Słowacji jest Jasna - Chopok (Jasná - Chopok) w Tatrach Niżnych (2024 m n.p.m.) - oddalony od Wisły o ok. 150 km. Wybierając się na Słowację, w zależności od konkretnego celu może być konieczność zakupu winiety za przejazd autostradami, trzeba to zawszę sprawdzić.
-
Jaka odległości jest z Wisły do lotniska?
Najbliżej Wisły jest Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach - oddalony ok. 130 km. Na pokonanie trasy potrzeba co najmniej 1,5-2 h. Najszybsza trasa wiedzie drogami: A1, DK 81 i DW 941. Lotnisko w Balicach (Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice) oddalone jest o ok. 140 km. Najszybsza trasa prowadzi przez autostradę: trasa A4, S1, S52, DW 941. Na jej pokonanie potrzeba co najmniej 2-2,5 h. Jest także lotnisko w czeskiej Ostrawie (Port lotniczy Ostrava im. Leoša Janáčka) - oddalone o ok. 87 km - trasa: DW 941, S52, 48, E462. Na pokonanie tej trasy potrzebujemy nieco ponad 1h.
-
Jak dojechać do Wisły z ...?
Wisła znajduje się w bardzo dobrze skomunikowanej części województwa śląskiego. Sieć dróg pozwala tu swobodnie planować podróż autem. Również podróże po okolicy nie stanowią problemów.
- Z Katowic do Wisły samochodem można dojechać na kilka sposób: Najkrótsza droga zajmuje 87 km i 1,5 h i prowadzi drogami: DK 81 i DW 941; Zanim na kierunkowskazach pojawi się nazwa Wisła, kierujcie się na Żory, Skoczów. Dla lubiących przejazd autostradami alternatywą jest trasa o długości ok. 100 km, na pokonanie której także potrzeba ok 1,5 h. W tym przypadku trasa przebiega drogami: A4, A1 w kierunku Ostrawa, od Żor DK 81 od Skoczowa, DW 941. Alternatywę stanowi drogą od strony Tychów i Bielska-Białej, której pokonanie zajmie także ok. 1,5 h. Dystans ok. 97 km pokonany jadąc drogami: do Bielska-Białej S1, od zjazdu Skoczów DK 81 i DW 941.
- Z Krakowa do Wisły samochodem możemy pojechać: Autostradą A4 i dalej S1 i S51 w stronę Bielska-Białej i Cieszyna, ważne, by użyć zjazdu na Skoczów przy zjeździe na drogę DK 81 i DW 941 i dalej na Ustroń i Wisłę. Trasa ta zwykle zajmuje nieco ponad 2 godziny. Można także pojechać drogami: A4, DK 44, DK 52 w kierunku Bielska-Białej i dalej S 52 w stronę Cieszyna. Zjazdem na Skoczów zjechać na DK 81 i DW 941 w stronę Ustronia, Wisły i Istebnej. Ta trasa ma ok. 125 km i na jej pokonanie potrzeba co najmniej 2,5 h. Ten wariant pozwala ominąć płatną autostradę Kraków-Katowice.
- Z Wrocławia do Wisły samochodem do przejechania mamy ok. 250 km, na co potrzeba ok. 3,5 h.. Najsprawniej drogę pokonany korzystając z autostrad (jedna z nich jest płatna). W stronę Katowic, dalej A1 w kierunku Ostrawy, skąd na wysokości Żor należy zjechać na DK 81 w stronę Skoczowa, Ustronia i Wisły i dalej DK 941. Omijania autostrady znacznie wydłuży czas przejazdu.
- Z Łodzi do Wisły do pokonania jest trasa niespełna 300 km, na pokonanie której potrzeba co najmniej 4 h. Trasa prowadzi drogami: DK 1 i A1 w stronę Katowic i dalej Ostrawy, zjazd w Żorach na DK 81 w stronę Skoczowa i dalej DK 941 w kierunku Wisły. Czas ok 3,5 h zależy jednak od aktualnych warunków atmosferycznych, robót budowlanych i korków.
- Dojazd z Warszawy do Wisły to 385 km, na pokonanie trasy potrzeba ok.4,5 h. Najszybciej pojedziemy drogą S8 w stronę Łodzi i dalej DK 1 i A1 w stronę Katowic i dalej kierunek Ostrawa, zjazd w Żorach na DK 81 w stronę Skoczowa i dalej DK 941 w kierunku Wisły.
- Dla osób z okolic Białegostoku najlepszym rozwiązaniem jest kierowanie się na Warszawę drogą S8, w stronę Łodzi i dalej DK 1 i A1 w stronę Katowic i Ostrawy, zjazd w Żorach na DK 81 w stronę Skoczowa i dalej DK 941 w kierunku Wisły. Do pokonania jest niespełna 600 km, ale z racji na liczne odcinki z pracami remontowymi może to zająć nawet 6,5 h.
- Osobom z okolic Gdańska polecamy trasę do Wisły: Autostradą A1 aż do zjazdu w Żorach na DK 81 i dalej DW 941 do Wisły. Na pokonanie tej drogi potrzeba co ok. 6,5 h ponieważ mamy do przejechania dystans ok 610 km.
- Turystom z Poznania do Wisły sugerujemy trasę: drogą ekspresową S11 do Kórnik, dalej zjazd Kórnik Północ na DK 36 i dalej S5 w kierunku Wrocławia. Najszybsza trasa prowadzi przez płatną autostradę A1. W Żorach polecamy zjazd na DK 81 i dalej DW 941 do Wisły. Na pokonanie tej trasy potrzebujemy niewiele ponad 4,5 h, a do przejechania będziemy mieli ok 440 km. Omijanie płatnej autostrady zdecydowanie wydłuża czas przejazdu.
- Mieszkańcom Bydgoszczy i Torunia najłatwiej dostaną się do Wisły autostradą A1 w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego i dalej Katowic i kierunek Ostrawa. W Żorach rekomendujemy zjazd na DK 81 i dalej DW 941 do Wisły. Na pokonanie trasy o długości ok. 500 km potrzeba ok 5,5 h.
- Ze Szczecina do Wisły, najlepiej wybrać autostradę A6 w kierunku Zielonej Góry i dalej do Wrocławia, następnie płatne A1 w stronę Katowic i Ostrawy. W Żorach polecamy zjazd na DK 81 i dalej DW 941 do Wisły. Drogę o długości ok. 630 km można pokonać w 6,5 - 7 h.
-
Jak dojechać do Wisły pociągiem?
Jest taka możliwość przyjazdu do Wisły koleją, najlepiej przez Katowice, ponieważ to najlepsze centrum przesiadkowe w województwie śląskim. W stronę Wisły najwięcej połączeń mają
Koleje Śląskie. W Katowicach istnieje także możliwość przesiadki na autobus lub mniejsze busy. Katowice są bardzo dobrze skomunikowane innymi z dużymi miastami jak np. Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Białystok, ale i Szczecin. Można dojechać tu szybko pociągami ekspresowymi i pendolino, a także pociągami międzynarodowymi i znacznie tańszymi TLK, które jadą nieco dłużej z racji większej ilości przystanków. Od wiosny 2020 do grudnia 2021, planowany jest duży remont linii kolejowej do Wisły Głębiec, dlatego warto na bieżąco śledzić aktualne możliwości przyjazdu pociągiem do Wisły. Wygodne połączenie jest dla osób z Gdańska i okolic to pociąg pendolino, który do Bielska-Białej jedzie tylko ok. 6,5 h. Dalej musimy przesiąść się na autobus i potrzebujemy ok godziny na dotarcie do Wisły. Planując podróż z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem możemy bilety kupić pendolino w promocyjnej cenie (nawet do 30% taniej) w internetowej sprzedaży. Rozwiązanie to jest warte uwagi.
-
Jak dojechać do Wisły autobusem?
Do Wisły można dojechać także autobusem bądź mniejszymi busem. Najwięcej połączeń do Wisły jest z Cieszyna. Tutaj polecamy uwadze rozkład jazdy oferowany przez firmę
Wispol, zarówno połączenia do Koniakowa, Istebnej jak i Jaworzynki prowadzą przez Wisłę. Także na terenie Wisły firma ta zapewnia komunikację pomiędzy Centrum a poszczególnymi dolinami. W sezonie letnim oferuje także połączenie z Kołobrzegiem.
Dużą popularnością, stanowiącą także alternatywę dla połączeń kolejowych, cieszy się busowa komunikacja do Wisły z Katowic. Najwięcej kursów oferuje firma
Bus Brothers. W Katowicach busy odjeżdżają spod dworca PKP od strony pl. Andrzeja. Czas przejazdu do Wisły to ok. 1,5 h. Na tej trasie kursują także busy firmy
Drabas.
Komfortowe warunki i ekspresowe połączenie na trasie Kraków - Wisła oferuje firma
Lajkonik - po drodze zatrzymuje się tylko w Tychach, Bielsku-Białej, Skoczowie i Ustroniu, przejazd odbywa się m.in. autostradą A4. Istnieje także możliwość dojechania do Cieszyna bądź Bielska-Białej autobusami firmy
Flixbus i dalej do Wisły lokalnymi połączeniami (np. Wispol).
-
Czy w Wiśle kursują skibusy?
Tak, w sezonie narciarskim większość stacji narciarskich uruchomiła własne skibusy. Które to bezpłatnie przywożą gości z obiektów noclegowych na stok narciarski i z powrotem. Często jednak wymagane jest spełnienie minimalnego limitu osób. Numery telefonów, pod którymi można umawiać transport skibusem, stacje narciarskie mają podane na swoich stronach internetowych. Są również busy w Wiśle funkcjonujące jako TAXI, ale są one płatne (warto zawsze zapytać o cenę przejazdu, zanim rozpoczniemy kurs).
-
Jak daleko jest z Wisły do innych miejscowości turystycznych?
- Najbliżej Wisły położony kurort, będący jednocześnie uzdrowiskiem to Ustroń. Oddalony jest o zaledwie ok. 12 km.
- Do stolicy Tatr - Zakopanego z Wisły najlepiej wybrać się przez Słowację, wówczas trasa o długości ok. 130 km zajmie nam ok. 2,5 h. Na miejscu czeka nas wiele atrakcji zarówno w dolinach, jak i ciekawe szlaki górskie. Wiele oferują również pobliskie miejscowości z Podchala.
- Z Wisły do Szczawnicy jest ok. 160 km. Chcąc odwiedzić Pieniny i to uzdrowisko, polecamy trasę przez Słowację, która zwykle zajmuje do 3 godzin. Pozwala uniknąć korków na popularnej zakopiance. W Szczawnicy można wybrać się na Trzy Korony (982 m n.p.m.) zaplanować spływ Dunajcem, skorzystać z oferty licznych atrakcji.
- Krynica Zdrój oddalona jest o 230 km od Wisły, na pokonanie najkrótszej trasy potrzeba co najmniej 3,5 h. Krynica ma status uzdrowiska, znajdują się tu także ośrodki narciarskie, miejsce atrakcyjne turystycznie jest przez cały rok.
- Z kolei Karpacz oddalony jest od Wisły o 350 km. Najszybsza trasa przez płatne odcinki autostrady A4, przez Wrocław, zajmuje ok. 4 h. Na miejscu czeka nas bogata oferta turystyczna, zarówno dla miłośników górskich wędrówek, jak rekreacji w dolinie. Bliskość granicy z Czechami pozwala planować także wizytę u naszych sąsiadów. Podobna odległość dzieli Wisłę i Szklarską Porębę. Tu także najszybciej dojedziemy korzystając z płatnego odcinka autostrady A4 w stronę Wrocławia i dalej Jeleniej Góry. Jest to aktualnie zimowa stolica narciarstwa biegowego, ale miejscowość jest atrakcyjna przez cały rok.
-
Jaka jest odległość z Wisły do morza?
Do Gdańska jest niewiele ponad 600 km, to taka odległość jest właśnie z Wisły do morza. Korzystając z płatnych autostrad możliwe jest pokonanie tej trasy w ok. 6,5 h samochodem. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest połączenie kolejowe z Bielska-Białej, które zajmuje podobną ilość czasu.
-
Jak daleko jest z Wisły do jeziora?
- Na terenie Wisły znajduje się Jezioro Czerniańskie - czyli zbiornik wody pitnej w Wiśle Czarne. Miejsce to chętnie odwiedzane jest przez turystów (można dojechać tutaj m.in. wiślańską ciuchcią, czy komunikacją autobusową). Zaporę w Czarnym odwiedza się przy okazji wizyt w dolinach: Białej i Czarnej Wisełki a także Rezydencji Prezydenta RP na Zadnim Groniu. Miejsce zachęcające do rekreacji, ale nie ma tu możliwości kąpieli, ani do uprawiania sportów wodnych.
- Niespełna 40 km od Wisły w czeskim Cierlicku (Těrlicko) znajduje się zalew z bogatym zapleczem rekreacyjnym - można plażować, pojeździć na na Nartach wodnych, a w pakiecie jest plażowa gastronomia. Na pokonanie trasy przez Goleszów i Cieszyn potrzeba ok. 50 min.
- Jezioro Żywieckie oddalone jest od Wisły o ok. 50 km. Najszybsza trasa wiedzie drogą S52 i S1 w stronę Żywca. Jezioro sprzyja rekreacji, spacery, ale i kąpiele są możliwe. Są także miejsca, gdzie można wypożyczyć rowerki wodne i żaglówki. Najpopularniejsze miejscowości nad jeziorem Zarzecze oraz Tresna. Przy okazji można odwiedzić miasto Żywiec i np. Muzeum w Browarze Żywca.
- Nieco ponad 45 km z Wisły jest nad Jezioro Międzybrodzkie znajdujące się u stóp góry Żar. Tu poza typową rekreacją nad wodą możliwe są także rejsy stateczkami. Warto wyjechać na górę Żar kolejką linowo-terenową, gdzie prócz cudownych widoków jest bardzo ciekawa Elektrownia Szczytowo-Pompowa.
- Nieco ponad 40 km od Wisły znajduje się Jezioro Goczałkowice. Jest to zbiornik wody pitnej dla niemal całej Aglomeracji Śląskie. Część rekreacyjna zlokalizowana jest na odcinku od Goczałkowic Zdroju w stronę Zabrzega. Jest tu prawdziwy raj również dla miłośników spacerów, jazdy na rolkach i rowerze.
- 70 km od Wisły, niedaleko Tychów, znajduje się Jezioro Paprocańskie. Najszybciej dojedziecie tam trasą S52 i dalej DK1. Jest tam pełna infrastruktura sprzyjająca spędzaniu czasu aktywnie, nad wodą, w wodzie. Najlepszą atrakcją dla dzieci jest wodny plac zabaw (czynny latem).
-
Nocleg w Wiśle tranzytem...
Dla osób podróżujących z centralnej Polski, z północy ale także ze wschodu, Wisła sprawdza się jako miejsce noclegowe podczas podróży. Zarówno wypad do Austrii na narty, ale także wyjazd na wakacje do Chorwacji, Słowenii, czy do Włoch. Nie warto ryzykować zaśnięcie za kierownicą, lepiej zadbać o przystanki w podróży, które można połączyć z rekreacją. Tu Wisła i Beskidy zdają się być rozwiązaniem idealnym. A zawsze to kilkaset kilometrów bliżej celu. Warto wziąć pod uwagę, że bliżej jest od nas do Wiednia (ok. 370 km), czy Bratysławy (ok. 270 km) niż do Warszawy (ok. 400 km). Z Czeskiego Cieszyna, który znajduje się niespełna 30 km od Wisły, sprawnie pociągiem można dojechać także do Pragi (ok. 400 km). Odpoczynek w Beskidach idealnie nadaj się jako baza wypadowa w inne miejsca.
-
Wisła w liczbach, liczby w Wiśle...
Wisła znajduje się na terenie województwa śląskiego, w powiecie cieszyńskim. Początki osady sięgają XVII wieku, a prawa miejskie ma od 1962 r. Miasto zajmuje powierzchnię ponad 110 km2, na których mieszka na stałe zaledwie ok. 11 tyś. mieszkańców. Centrum Wisły znajduje się na wysokości 430 m n.p.m., najwyższym punktem jest Barania Góra - 1220 m n.p.m. Lasy zajmują aż 74% powierzchni miejscowości, a 19% stanowią użytki rolne. Mieszkańcy utrzymują się głównie z turystyki i szeroko pojętych usług. Żyją zamieszkując aż 7 dolin. Wisła zajmuje 15% powierzchni całego powiatu cieszyńskiego. W Wiśle znajduje się ok. 12 tys. miejsc noclegowych w ok. 400 obiektach noclegowych - od hoteli, przez pensjonaty, wille,
rezydencje po kwatery prywatne i schroniska górskie.
Na terenie miasta działa niespełna 30 wyciągów narciarskich i ponad 30 km tras narciarskich. Stacje narciarskie zrzeszone są w ramach jednego skipassu, więcej informacji
tutaj. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych są także szlaki turystyczne pokonywane w sezonie zimowym na biegówkach i skitourach. W sezonie wiosenno-jesiennym do dyspozycji pieszych wycieczek jest kilkadziesiąt kilometrów szlaków turystycznych - najważniejszy Główny Szlak Beskidzki wiedzie przez Soszów, Stożek, Baranią Górę. Popularnymi szczytami są także: Trzy Kopce Wiślańskie, Malinowska Skała, Kozińce. Na terenie miasta znajdują się szlaki rowerowe i trasy rowerowe MTB. Jedne z najpopularniejszych usytuowane są na stokach góry Skolnity. Więcej o trasach znajdziecie na
stronie www. Niespełna 9% mieszkańców Wisły ma na nazwisko Cieślar, to najpopularniejsze nazwisko w Wiśle, nosi je około 1000 osób. Niewiele tylko mniej popularne nazwiska to: Pilch, Bujok i Czyż.
-
Wielowyznaniowość Wisły
Wisła to miejscowość niezwykle ciekawa pod względem religijnym. Do końca XIX wieku wieś zamieszkiwali prawie wyłącznie górale wyznający luteranizm. Obecnie działają tu wierni 13. różnych kościołów i związków wyznaniowych, przede wszystkim protestanckich. Wierni Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego stanowią ok. 50% społeczności, Kościoła Rzymsko–Katolickiego – ok. 30%. Resztę stanowią inne konfesje, m.in. Świadkowie Jehowy, Baptyści, Zielonoświątkowcy, czy Adwentyści Dnia Siódmego. Na terenie miasta znajduje się 5 kościołów ewangelickich, 5 kościołów katolickich i kilka świątyń innych wyznań.
-
Co można robić w Wiśle?
Przewrotnie powiemy, że wszystko! Wisła sprawdza się jako miejsce dla singli, par, rodzin z dziećmi. Jest tu przestrzeń dla miłośników jazdy na nartach - zarówno zjazdówkach, biegowych, skitourach. Liczne szlaki turystyczne sprzyjają wędrówkom i spacerom. Nie brakuje miejsc do biegania, jazdy na rowerze, rolkach. Bogata oferta wydarzeń kulturalnych - wśród nich m.in. Tydzień Kultury Beskidzkiej, a także sportowych z inauguracją Pucharu Świata w skokach narciarskich na czele. Dla osób chętnie odwiedzające muzea czekają m.in. Muzeum Beskidzkie, Muzeum Spadochroniarstwa, Muzeum Narciarstwa czy Galerii Trofeów Adama Małysza. Bogata
baza noclegowa pozwala planować pobyt wypoczynkowy, ale także biznesowy. Jest sporo miejsc pozwalających na organizację konferencji. Jest także zaplecze pozwalające się wyciszyć, zrelaksować np. w SPA i Wellness.