To jedyny taki folklorystyczny tydzień w Europie, a najdłuższy na świecie, bo trwający aż 9 dni( w tym roku od 27.07 do 4.08.2019) . Wielobarwne widowisko, które gości na 5 scenach: w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim. Imprezy towarzyszące odbywają się m.in. w Istebnej i w Jabłonkowie (na Zaolziu, w Czechach). To prawdziwe święto folkloru, regionalnych tradycji, ale i okazja do integracji z mieszkańcami Beskidów. Tydzień Kultury Beskidzkiej (ang. Beskidy Highlanders' Week of Culture) narodził się w Wiśle i w tym roku odbędzie się jego już 56. edycja. Każda jest inna, każda wyjątkowa. Warto w okresie od ostatniego weekendu lipca przez pierwszy tydzień sierpnia odwiedzić, którąś ze scena najlepiej odbyć mały objazd po miastach goszczących to niepowtarzalne wydarzenie. Każde ma swoją specyfikę, którą warto poznać!
Święto folkloru…
Wiele osób pyta, dlaczego podczas TKB (Tygodnia Kultury Beskidzkiej) występują nie tylko zespoły beskidzkie, ale także z innych regionów Polski a także ze świata? Górale zawsze słynęli z gościnności, a do TKB podchodzą od samego początku, czyli od przedwojennego Święta Gór, jak do swojego święta. A przecież, jak się świętuje, to zaprasza się także Gości… I tak od ponad 55 lat Wisła, a z czasem inne beskidzkie miasta, są areną niezwykłych spotkań zespołów folklorystycznych z całego świata. Program jest tak ułożony, że na koniec każdego dnia na scenie, m.in. wiślańskiego amfiteatru im. Stanisława Hadyny, pojawią się zespoły zagraniczne. Czy to znaczy, że to prawdziwa gwiazda danego dnia? Sprawdźcie sami, ale można się zdziwić, jak różnorodny jest nasz folklor i porównać z innymi. Wnioski bywają naprawdę zaskakujące. Choć niewątpliwie najwięcej emocji wzbudzają zespoły z odległych zakątków świata. Podczas TKB Wisła żyje folklorem. W tym roku wydarzenie rozpocznie 27 lipca o godz. 15.00, wtedy barwny korowód przejdzie ulicami: Olimpijską i 1 Maja na pl. Hoffa. Zespoły zaprezentują swoją muzykę i stroje, zatańczą i zaśpiewają. Poza popołudniowo-wieczornymi koncertami, zaczynającymi się ok. godz. 17.00, w amfiteatrze, zespoły zaprezentują się także na tzw. małej scenie na pl. Hoffa. Można je zobaczyć i posłuchać codziennie od godz. 11.00. W tym roku, od 31 lipca do 3 sierpnia 2019, Wisła gościć będzie 30. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Wszystkie występy rozpoczynać się będą o godz. 18.00. Na koniec jury wyłoni najlepsze zespoły i wręczy nagrody. Zobaczyć będzie można zespoły i grupy m.in. ze Słowacji, Rumunii, Turcji, Chile, Gruzji, a nawet Kanady. Udział we wszystkich występach jest bezpłatny, a ilość miejsc w amfiteatrze ograniczona.
Jarmark regionalny…
TKB w Wiśle, ale i w innym miejscowościach, to także jedyny taki w ciągu roku jarmark regionalny. Na miejscu spotkać można twórców, często podpatrzeć tajniki ich pracy, skosztować regionalnych produktów i potraw (sery, miody, przetwory). Każdy z pewnością znajdzie coś ciekawego dla siebie - od biżuterii, obrazów, rzeźb, przez ubrania, po pamiątkową ceramikę. W czasie TKB w centrum miasta wystawiają się także lokalni restauratorzy. Prawdziwym beskidzkim specjałem są placki z blachy (pieczone bez tłuszczu), smakują świetnie zarówno ze śmietaną, jak z wyrzoskami (inaczej zwane szpyrkami lub skwarkami), czy gulaszem. Smakoszy regionalnych potraw polecamy Żebroczkę (wiślańska zapiekanka z ziemniaków, ryżu i boczku), a miłośnikom słodyczy kołacze wiślańskie, np. z sezonowymi owocami. Nasza rekomendacja to kołacz z borówkami albo śliwkamiJ.
Jak się je, to trzeba się także napić… Najlepiej Miodonki (zwanej też miodulą lub miodunką). Miejsc do degustacji nie brakuje. Sugerujemy ulec lokalnej tradycji i degustować w różnych miejscach, co przystanek, to napitek… Kiedyś miodunkę na TKB przygotowywali sami gospodarze (w okolicy nie brakuje pasjonatów pszczelarstwa), obecnie w bezpośredniej sprzedaży są cztery odmiany: Miodula Staropolska do niedawana Wiślańska (z naturalnym osadem, ostrzejsza w smaku), Miodula Prezydencja (leżakowana, klarowna, delikatniejsza w smaku,) i Miodonka Beskidzka (bliżej jej do likieru) oraz Miodonka Zbójnicka (nieco słabsza). Miłośnicy piwa także będą zadowoleni, bo głównym sponsorem TKB jest Grupa Żywiec. Szczególnie polecamy posmakować piw z pobliskiego Browaru w Cieszynie – Brackie i Cieszyńskie występuje w kilku bardzo ciekawych odmianach.
Integracja z góralami…
Kiedyś górale zajęci byli uprawianiem roli i wypasem owiec. Najlepsza okazja do spotkania się z sąsiadami, znajomymi i rodziną była właśnie podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Cała okolica wtedy świętowała. Dziś wiele się zmieniło, ale nadal mieszkańcy Wisły chodzą “na kulturę” i nadrabiają zaległości w spotkaniach towarzyskich z całego roku. Wiele osób pochodzących z okolicy, a dziś na stałe mieszkających w innych rejonach świata właśnie w tym okresie wraca w rodzinne strony. Bulwar nad Wisłą to jeden wielki festyn, można skosztować potraw z grilla, lokalnych specjałów, nie brakuje lodów i gofrów, a także stoisk ze słodyczami i przekąskami. Nie brakuje także miejsca do biesiadowania. Codziennie można jeść coś innego, odwiedzać kolejne punkty, do czego zachęcamy!
Odwiedzając sąsiadów…
Choć niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju jest atmosfera podczas TKB w Wiśle, w miejscu, gdzie ten festiwal się narodził, warto odwiedzić też inne miejscowości i miejsca, gdzie odbywają się imprezy towarzyszące. Każde z wydarzeń ma swoją specyfikę, pokazuje różnorodność folkloru i jego siłę. Szczególnie polecamy:
- W Żywcu (ok. 40 km od Wisły) odbywa się Festiwal Folkloru Górali Polskich - prawdziwe spotkanie ludzi gór. Impreza stwarza niepowtarzalną okazję do poznania bogactwa rodzimych góralskich obrzędów i zwyczajów, muzyki, pieśni, tańców, strojów i gwary. Festiwal jest przeglądem zespołów i solistów, zachowujących najcenniejsze i autentyczne wartości w śpiewie, muzyce, tańcach, obrzędach i zwyczajach ludowych. Tegoroczna, jubileuszowa, 50. edycja odbędzie się w dniach 27-30.07.2019 w Żywcu.
- Zapraszamy też do sąsiadów po czeskiej stronie granicy, do Jabłonkowa (ok. 25 km od Wisły), gdzie w dniach 2-4.08.2019 odbędzie się 72. edycja Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych “Gorolskie Święto” potocznie zwane „Gorolem”. Jest to drugi najstarszy festiwal folklorystyczny, jaki odbywa się w Czechach. Atmosfera tam panująca jest wyjątkowa, tak twierdzi każdy, kto choć raz odwiedził to wydarzenie. Corocznie w wydarzeniu uczestniczy nawet 15 tys. Gości (w tym bardzo wielu turystów). Więcej o wydarzeniu dowiecie się tutaj.
- W dniach 3 i 4 sierpnia 2019 w Ujsołach (ok. 42 km od Wisły) po raz 41. odbędą się Wawrzyńcowe Hudy. Poza widowiskowymi występami zespołów folklorystycznych z całego świata atrakcją tego wydarzenia jest wysoka płonąca huda, czyniąca udział w imprezie magicznym.
- Warto odwiedzić także 25. Festyn Istebniański w Istebnej (ok. 12 km od Wisły). W dniach 27 i 28 lipca 2019 impreza gościć będzie na estradzie Pod Skocznią. Korowód zespołów przejdzie 28 lipca o godz. 15.30.
Szczegółowy program wybranej sceny Tygodnia Kultury Beskidzkiej znajdziecie tutaj. Organizatorzy zastrzegają, że program może ulec zmianie, dlatego też warto śledzić stronę wydarzenia bieżąco. Na tej stronie internetowej będzie też możliwość śledzenia koncertów za pomocą transmisji na żywo.
Kto choć raz odwiedzi Beskidy w czasie gdy odbywa się Tydzień Kultury Beskidzkiej, będzie chciał odwiedzać te rejony co roku. Do zobaczenia w Wiśle, do zobaczenia “na kulturze”!
Powrót do wszystkich