Noclegi Wisła – Rezydencja Pod Ochorowiczówką B&B | Pokoje ze śniadaniem welcome preloader
Noclegi Wisła – Rezydencja Pod Ochorowiczówką B&B | Pokoje ze śniadaniem

Korki w Wiśle - jak w nich nie utknąć?

Wybierasz się do Wisły? Przeczytaj praktyczne informacje jak najprościej tam dojechać i wrócić do domu, by nie stać w korkach.
Wisła to piękna, górska miejscowość turystyczna. Mówi się, że jak ktoś połknie bakcyla Beskidu Śląskiego, chętnie tu wraca i coś w tym jest. Atrakcji turystycznych z roku na rok przybywa, rozrasta się baza gastronomiczna i noclegowa, dlatego do Wisły chętnie zaglądają miłośnicy pieszych wędrówek, rowerowych wypraw, spacerowicze, a zimą amatorzy nart, snowboardu, czy innych zimowych szaleństw. Konsekwencją tej popularności są niestety korki na drogach, szczególnie dotkliwe w wakacyjne weekendy, zimowe ferie, okresy świąteczne i tzw. długie weekendy. Szczególnie teraz, gdy ruszyły już prace remontowe drogi wojewódzkiej nr 941 (odcinek od Ustroń Polana do Wisła Oaza), które mają potrwać aż do grudnia 2021 roku. Pod względem korków Wisła nie jest wyjątkiem na mapie polskich kurortów turystycznych, również regularnie korkują się miedzy innymi popularna "Zakopianka", wjazd na Hel, alei inne popularne turystycznie regiony w kraju. Jak zatem wyjechać i bezpiecznie wrócić do domu, bez utraty cierpliwości i czasu w korkach? Mamy dla Was kilka cennych rad, które powinny pomóc w planowaniu wyjazdu do Wisły, a część z nich jest na tyle uniwersalna, że przyda się również w innych, zakorkowanych miejscach.


Jak poradzić sobie z korkiem w Wiśle?

Dobrze zaplanuj czas wyjazdu/powrotu.

Planując wyjazd samochodem do miejscowości turystycznej trzeba pamiętać, że kiedy wszyscy mamy wolne to w tego typu miejscach ruch jest znacznie większy niż zwykle. Standardowo dużego natężenia ruchu na wjeździe do Wisły możemy spodziewać się w piątki (szczególnie te gdy przewidziano ładną pogodę na weekend) w godzinach popołudniowych ok 16.00-18.00 oraz podobnie w dniach rozpoczynających wszelkie długie weekendy, święta, wakacje, czy ferie zimowe. Również w soboty i niedziele, szczególnie przed południem ruch uliczny jest wzmożony. Planując powrót do domu w niedzielę lub inny dzień kończący jakiś dłuższy czas wolny od pracy i zajęć szkolnych w sezonie, zarówno letnim jak i zimowym warto wyruszyć wcześniej niż później lub później niż wcześniej. W wakacje ruch wyjazdowy zaczyna się ok. godz. 15.00 - 17.30, w zimie nawet ok. godz. 14.00 i trwa zwykle do ok. 17.00 – 18.00. Dodatkowo podczas ferii zimowych niemal codziennie natężony ruch w obu kierunkach jest ok. godziny 15.00 - 17.00, kiedy dobiega końca dzienna jazda na stokach narciarskich (między 16.00 a 17.00 na większości stacji narciarskich traw przerwa na ratrakownie tras). Druga fala dużo wolniejszego ruchu ruchu wyjazdowego jest ok. godz. 20.00-21.30, kiedy większość stoków narciarskich się zamyka. Również nie można zapominać o największych imprezach, które cyklicznie odbywają się w Wiśle, tj.:
  • Tydzień Kultury Beskidzkiej – trwa 10 dni, zwykle rozpoczyna się w ostatni weekend lipca i kończy w pierwszy weekend sierpnia. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 27 lipca 2019 - 4 sierpnia 2019 r.
  • Letni Grand Prix w Skokach Narciarskich w Wiśle – trwa zwykle przez weekend, a jego data jest zmienna i zależy o kalendarza FIS, jednak najczęściej odbywa się w drugiej połowie lipca lub na początku sierpnia każdego roku. W roku 2019 impreza odbędzie się w dnia 20-21.07.2019 r.
  • Puchar Świata w Skokach Narciarskich w Wiśle – to również impreza o zmiennym terminie, która odbywała się w Wiśle już w styczniu, w październiku i listopadzie, ale obecnie najprawdopodobniej pozostanie na stałe jako zawody rozpoczynające sezon zmagań Pucharu Świata, czyli będzie się odbywać prawdopodobnie w listopadzie. W tym roku skoczków narciarskich w Wiśle będziemy mogli zobaczyć 23-24.11.2019 r.
  • Tour de Pologne – najbardziej znany polski wyścig kolarski również często odwiedza Wisłę, odbywa się on zwykle w sierpniu.
Podczas trwania największych imprez Wisła często przeżywa oblężenie szczególnie, dlatego w tych dniach warto zaplanować troszkę więcej czasu na dojazd, podczas wyścigu kolarskiego część dróg, nawet tych głównych jest czasowo zamknięta, dlatego warto to sprawdzić wybierając się do Wisły latem. Kalendarz aktualnych imprez w Wiśle, zdnajdziecie tutaj


Używaj pomocnych aplikacji nawigacyjnych GPS.

Czasem decyzję o wyjeździe warto przyspieszyć bądź w miarę możliwości odwlec w czasie, by nie trafić na okres największego ruchu ulicznego. Natężeniu ruchu pokazuje wiele dostępnych aplikacji nawigacyjnych, które znajdziemy w swoim smartfonie lub komputerze. Najpopularniejsza i zarazem najdokładniejsza jest obecnie Google Maps. Wpisując trasę i wybierając opcję „natężenie ruchu” zobaczymy, w którym miejscu na
leży spodziewać się większej ilości samochodów, czy wręcz korków. Linie w skali od koloru żółtego (mały ruch) aż do koloru ciemno czerwonego (korek). Można dzięki tym wskazówkom zmienić godzinę wyjazdu bądź obliczyć alternatywną trasę podróży.

Google Maps powie ci wszystko o korkach w Beskidach.


Kamery on-line w najważniejszych miejscach.

O aktualnej sytuacji na drodze najwięcej nam powie obraz live z kamer internetowych. Nie wszyscy o tym wiedzą, że taka kamera dostępna przez 24 godziny na dobę znajduje się przy rondzie na Oazie. Pokazuje ruch od strony Nowej Osady, Malinki i Czarnego a także Istebnej. To główna trasa na większość stoków narciarskich. Aktualny obraz znajdziecie tutaj. Newralgicznym miejscem, w którym tworzą się korki w Wiśle, jest okolica targowiska i wyciągu Skolnity (na wysokości ścisłego centrum Wisły). Obraz z kamery na pl. Hoffa uwzględnia to miejsce, możecie go zobaczyć tutaj. Na ogół, korek rozluźnia się w Ustroniu na wysokości osiedla Manhatan, gdzie rozpoczyna się droga dwupasmowa. Sytuację na wjeździe do Ustronia pokazuje bardzo dobrze kamera na skrzyżowaniu Polana (okolice Kolei linowej Czantoria), a jej aktualny obraz znajdziecie tutaj.
 

Kamery online sprawdzają się nie tylko na trasach narciarskich, ale i w ruchu ulicznym.

Alternatywne trasy dla „Wiślanski”.

Trasa z Wisły przez Ustroń w kierunku Katowic (DW942 i DK81) czy w Kierunku Bielska-Białej (DW942 i S1), choć jest najpopularniejsza, to często najbardziej zakorkowana. Dlatego warto czasami wybrać alternatywne drogi, które mają ciekawe widoki, prezentujące piękno Beskidy Śląskiego, Żywieckiego, a także krajobrazu po drugiej stronie granicy, u naszych czeskich sąsiadów. Warto jednak czas przejazdu sprawdzić w aplikacjach nawigacyjnych.
  • Trasa przez Jabłonków, Trzyniec, Cieszyn - to najlepszy wariant, choć niestety nakłada się trochę drogi. Drogą DW 941 jedziemy do Jaworzynki i dalej na przejście graniczne w Istebnej Jasnowicach. Trasą 01149 dojedziemy do Jabłonkowa i dalej trasą 11 przez Trzyniec i Czeski Cieszyn do Cieszyna. Tu polecamy jechać trasą S52. W Skoczowie można zjechać na popularną “wiślankę”, albo przez Bielsko dojechać do trasy S1. W sezonie zimowym trasa ta wymaga odrobinę umiejętności i dobrych zimowych opon, przede wszystkim z uwagi na serpentyny prowadzące na Przełęcz Kubalonka i dalej do Istebnej.
  • Koniaków, Węgierska Górka, Żywiec - malowniczy objazd prowadzi przez Koniaków i dalej Milówkę, Węgierską Górką do Żywca. W tym wariancie także najpierw trzeba pokonać Przełęcz Kubalonka (droga DW 941), dalej trasą DW 943 przez Koniaków do Kamesznicy. Mija się przy okazji szczyt Ochodzitej, a także żegna Beskid Śląski wyjeżdżając do Żywieckiego. W Żywcu polecamy kierować się na trasę S1, którą dojedziecie do Bielska, Tychów . Trasa ta w sezonie zimowym może stanowić wymagać umiejętności jazdy w zimie oraz koniecznie opon zimowych. Górski teren podczas intensywnych opadów śniegu nie zawsze jest od razu odśnieżony i warunki drogowe na tej trasie mogą być miejscami trudne.
  • Szczyrk, Bielsko-Biała, Tychy - najchętniej sugerowanym przez różne nawigacje wariantem drogi alternatywnej jest trasa przez Szczyrk (droga DW 942) i dalej trasą S1 do Bielska-Białej. Warto jednak pamiętać, że Szczyrk jest także popularną beskidzką miejscowością, niestety korkującą się częściej niż Wisła. Dodatkowo do pokonania jest Przełęcz Salmopol, w zimie potrzebne są umiejętności, dobre opony, a drogowcy nawet zalecają użycie łańcuchów. W zawiązku z duża popularnością ośrodka narciarskiego Szczyrk Mountain Resort, trasa tą stanowczo odradzamy w trakcie trwania sezonu zimowego. Dlatego ten wariant należy zawsze dokładnie sprawdzać, bo w tzw. zwykłe dni z pewnością jest najkrótszy, najszybszy i widokowo ciekawy.

Transport publiczny

Do Wisły komfortowo i sprawnie można dojechać komunikacją publiczną, i choć busy i autobusy korków nie unikną to kolej poradzi sobie z tym bez problemów. Do Wisły dotrzemy z niemal każdego większego miasta w Polsce za pomocą PKP oraz Kolei Śląskich (kilka codziennych połączeń z Katowicami), rozkład jazdy dostępny jest tutaj. Do Wisły dostaniemy się również autobusami. Popularne jest tutaj skorzystanie z oferty przewoźników:
  • DRABAS (Katowice – Wisła), rozkład jazdy tutaj.
  • Bus Brothers (Katowice – Wisła), rozkład jazdy tutaj.
  • Lajkonik bus (Kraków – Wisła), rozkład jazdy tutaj.
  • WISPOL (połączenia lokalne i dalekobieżne), rozkład jazdy tutaj.

Remont drogi wojewódzkiej nr 941 na odcinku Ustroń Polana – Wisła Oaza

W kwietniu 2019 roku ruszył remont drogi dojazdowej do Wisły (od strony Ustronia), który ma potrwać blisko 3 lata (do grudnia 2021). To spora inwestycja nie tylko dlatego, że potrwa tak długo, ale zmieni się kilka ważnych dla okolicy elementów, powstaną zupełnie nowe mosty, nowa nawierzchnia, nowe chodniki i ścieżki rowerowe oraz rondo przy skręcie w dolinę Jawornika. W chwili obecnej (kwiecień 2019) na trzech odcinkach wprowadzono ruch wahadłowy, co nieco wydłuża podróż pomiędzy Wisłą i Ustroniem, ale nie powoduje dużych problemów. Przejazd pomiędzy centrum Wisły i Ustronia, nie złażenie od kierunku trwa nieco ponad 15 minut (sprawdziliśmy to w godzinach rannych, popołudniowych i wieczornych). Trzeba się jednak spodziewać, że w okresach długich weekendów, wakacji, ferii, czy wszelkich świąt wolnych od pracy i zajęć szkolnych czas przejazdu zdecydowanie się wydłuży. Szczegółowe informacje na temat aktualnych prac budowalnych i wiążących się z nimi utrudnień w ruchu drogowym, można sprawdzić, na specjalnie stworzonej przez inwestora stronie internetowej, którą znajdziecie tutaj. Warto również pamiętać o naszych wskazówkach i na bieżąco śledzić ruch w aplikacjach nawigacyjnych biorąc pod uwagę również alternatywne drogi dojazdowe do Wisły.

W praktyce remontowana droga do Wisły nie powoduje większych problemów w ruchu.

Wisła to piękna miejscowość, której specyficzne położenie w górach może powodować, że ruch uliczny jest w niektórych terminach i godzinach będzie bardzo wzmożony, jednak nie powinniśmy z tego powodu rezygnować z wyjazdu waśnie w Beskidy. Szerokiej i bezpiecznej drogi! Do zobaczenia na deptaku w Wiśle:)
 

Powrót do wszystkich

Rezerwacja / Online

Wyczyść
...
Wybierz datę