Noclegi Wisła – Rezydencja Pod Ochorowiczówką B&B | Pokoje ze śniadaniem welcome preloader
Noclegi Wisła – Rezydencja Pod Ochorowiczówką B&B | Pokoje ze śniadaniem

Z Wisły do Cieszyna – jednodniowa wycieczka

Dla miłośników historii, natury, rozrywki...
Wypoczywacie w Beskidach? W Wiśle, Ustroniu, Brennej czy Istebnej? Zwiedziliście już wszystkie okoliczne atrakcje i szukacie kolejnych inspiracji? Trafiliście doskonale, bo tym razem zapraszamy Was do Cieszyna – zaledwie 25 km od Wisły. To idealny pomysł na one day trip czyli jednodniową wycieczkę.

Wieża Piastowska w Cieszynie

Legenda głosi, że warowny gród nad Olzą założyło trzech braci Bolko, Leszko i Cieszko, którzy tak bardzo się cieszyli ze wspólnego spotkania w tym miejscu, że nazwali go Cieszyn (więcej o cieszyńskiej legendzie tutaj). Fakty są takie, że Cieszyn to jedno z najstarszych miast w Polsce, niegdyś stolica Księstwa Cieszyńskiego, często nazywane jest “małym Wiedniem”, równie ochoczo przyrównywane do jest Krakowa. Każda pora roku ma tu swój urok, każda dostarcza wiele możliwości spędzenia czasu. Przy okazji można odwiedzić przyjaciół Czechów sprawdzając, jak życie toczy się po drugiej stronie rzeki Olzy, bo jak niektórzy powiadają żartobliwie Cieszyn jest tak dużym miastem, że nie zmieściłby się w żadnym kraju, dlatego podzielona go na dwa.


Dla miłośników historii

Jedną z najstarszych budowli romańskich w Polsce (i najstarszą na Śląsku Cieszyńskim) jest Rotunda św. Mikołaja. Ta pochodząca z XI w. budowla znajduje się na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym, a także na banknocie dwudziestozłotowym (zerknijcie do portfela). Przy okazji wizyty w tym miejscu, warto wspiąć się na Wieżę Piastowską i zobaczyć widok na Cieszyn i Czeski Cieszyn. Na uwagę zasługuje także taras widokowy, inspirujący do wizyty w Czeskim Cieszynie (Český Těšín). Przy okazji warto odwiedzić Zamek Cieszyn, cenione nie tylko na terenie województwa śląskiego centrum designu. Na miejscu zawsze jest ciekawa, ogólnodostępna, wystawa. Na uwagę dla spragnionych wypoczynku zasługuje klubokawiarnia Presso, serwująca zarówno kawy i herbaty, jak i piwo z miejscowego browaru. A dla łasuchów lody, desery i pyszne tarty. Na fanów herbat czeka także Herbaciarnia Laja. Obowiązkowo trzeba odwiedzić różowego jelonka (gratka dla fanów bajek o Kociej Szajce autorstwa Agaty Romaniuk), znajdującego się przed Oranżerią i różowy tron przy Informacji Turystycznej (to idealne miejsce na selfie z Cieszyna). Na tyłach Zamku znajduje się Uliczka cieszyńskich kobiet, upamiętniająca wybitne postaci, często obalające stereotypy, dotrzymujące kroku mężczyznom, walczące o prawa kobiet w XIX i na początku XX w. Częścią wzgórza zamkowego jest także zabytkowy Browar Cieszyn – to najdłużej, nieprzerwanie działający browar w Polsce. To żywe muzeum piwowarstwa, które można zwiedzać – więcej informacji tutaj. Niezapomnijcie przespacerować się ul. Głęboką i zajrzyjcie na cieszyński Rynek z fontanną św. Floriana i Ratuszem Miejskim - klimat tego miasta robi wrażenie.

Romańska Rotunda św. Mikołaja

Cieszyn ma bogatą, ponad 1200-letnią tradycję. Na każdym kroku spotkać można ślady historii, w wielu miejscach poczuć atmosferę przeszłości. Jedną z nich jest z pewnością Cieszyńska Wenecja. To mieszczańska część starego miasta, znajdują się tu budynki z XVIII i XIX w., a dodatkową atrakcją są mostki nad Młynówką. Miejsce to przeszło niedawno rewitalizację, szczególnie urokliwe jest po zmroku. Wiedzie tędy jedna z dróg do Studni Trzech Braci, to jeden z ważniejszych symboli miasta, a w tle legenda o założycielach grodu. Fanów historii z pewnością zaciekawi kolekcja zgromadzona w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, a także wizyta w Książnicy. Przy okazji wizyty w muzeum polecamy uwadze Cafe Muzeum, zlokalizowane w dawnej stajni. Sezonowo są tu serwowane m.in. kwiaty dzikiego bzu w cieście, ciasto z dodatkiem płatków magnolii. Jest to także miejsce kameralnych koncertów. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Park Pokoju, miejsce sprzyjające wypoczynkowi. W sezonie letnim w niedzielne popołudnie rozbrzmiewa tu muzyka na żywo. Swoje miejsce ma tu także jeden z cieszyńskich murali - poświęcony jednej z najważniejszych imprez w mieście jaką jest Przegląd Filmowy Kino na Granicy. Niezwykłym doświadczeniem jest wizyta na Cmentarzu Żydowskim, zlokalizowanym przy ul. Hażlaskiej. Cmentarz ten znajduje się pod opieką Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej. Wiele nagrobków zachowana jest wciąż w stanie dobrym, pozwalającym na podziwianie symboliki i odczytanie napisów.

W Cieszynie z myślą o historii wytyczono kilka szlaków tematycznych:
 • Piastowie - Szlak Książąt Cieszyńskich, czytaj więcej.
 • Habsburgowie - Szlak Książąt Cieszyńskich, czytaj więcej.
 • Śladami Cieszyńskich Żydów, czytaj więcej.
 • Więcej takich historycznych smaczków znajdziesz tutaj.

Dla miłośników natury

Cieszyn słynie z magnolii. W willowej części miasta wytyczono nawet Szlak Kwitnącej Magnolii. Warto odwiedzić miasto w czasie, kiedy magnolie te są w rozkwicie (zwykle przełom kwietnia i maja). Znajdziecie inspirującą do spaceru mapkę i historię zabytkowych willi i budynków, przy których rosną, więcej informacji tutaj. Jedną z nowszych atrakcji jest pierwsze w Polsce transgraniczne muzeum - Open Air Museum, znajdujące się po dwóch stronach Olzy, zachęcające do spaceru ale i odpoczynku w “kołach czasu”. Na miejscu można zapoznać się z historią miasta podzielonego na dwie części w 1920 r. Z uwagi na zastosowane rozwiązania świetlne, to miejsce klimatycznie wygląda po zmroku, idealna przestrzeń na wieczorny spacer. Rozpoczynać zwiedzanie najlepiej od al. Piastowskiej. Trzymając się dalej Olzy warto odwiedzić park pod Wałką i dalej będący rezerwatem Lasek Miejski. Rośnie tu m.in. cieszynianka i czosnek niedźwiedzi. Jest to popularne miejsce spacerów, treningów biegowych i rolkowych. Przez “różowy” most można przejść na czeską stronę do Parku Sikory. Całość tworzy transgraniczny Ogród Dwóch Brzegów. W mieście nie brakuje także wielu pomników przyrody.

Open Air Museum w Cieszynie

Więcej informacji znaleźć można w opracowaniach:
 • VIA NATURA, kilka propozycji spacerowych tutaj.
 • Zielone Śródmieście – czytaj.
 • Tam i z powrotem nad Olzą – czytaj.
 • Tropem cieszynianki wiosennej – czytaj.


Dla miłośników rozrywki

W Cieszynie od wielu lat kwitnie życie kulturalne i rozrywkowe. Miasto ma ofertę dla turystów festiwalowych. W czasie majówki, na przełomie kwietnia i maja, odbywa się Przegląd Filmowy Kino na Granicy. W mieście można spotkać i to dosłownie wszędzie - na lodach, przy kawie, przy piwie - znanych i cenionych artystów. Poza projekcjami odbywają się spotkania literackie, koncerty i wystawy. Miłośników teatru do miasta sprowadza Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Bez granic”. Spektakle można zobaczyć nie tylko w teatrach po polskiej i czeskiej stronie Olzy, ale także w przestrzeni miejskiej. Imprezie towarzyszą spotkania i koncerty, a także wystawa. Także od ponad 30 lat odbywa się Święto Trzech Braci - wspólne święto Polaków i Czechów z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Odbywa się zwykle w połowie czerwca, w weekend w miastach mają miejsce koncerty znanych artystów i zespołów, występy kabaretowe oraz pojawią się dodatkowe stoiska gastronomiczne. Do miasta przyjeżdża wesołe miasteczko i kramy z rękodziełem i upominkami. Fanom książek, poezji Wisławy Szymborskiej i prozy Kornela Filipowicza polecamy kameralną księgarnio-kawiarnię - Kornel i Przyjaciele. Regularnie odbywają się tutaj także spotkania autorskie. Regularnie na deskach zabytkowego Teatru im. Adama Mickiewicza goszczą teatry z całej Polski. Zawsze w marcu odbywają się Dni Teatru. Równie często jest to miejsce koncertów.


Cieszyn w kuflu i na talerzu…

Będąc w Cieszynie trzeba też coś zjeść i coś się napić. Kuchnia z tego miasta jest pełna wpływów polskich, czeskich, a także z Austrii i Węgier. Do tradycyjnych potraw, których pewnie nigdzie indzie nie zjecie należą: rosół z domowym makaronem i kluską wątrobianą, pieczone żeberka podane na babraczce, czy zulc, czyli galaretka z nóżek wieprzowych, podana z cebulką, octem i chlebem. Na deser oczywiście strudel z jabłkami na ciepło – to podobno był jedne z ulubionych deserów cesarza Franciszka Józefa. Do tego prawdziwe piwo z cieszyńskiego browaru. Kultowe stały się już kanapki cieszyńskie dostępne w sklepach Społem i innych punktach. Najpopularniejsze są cieszyńskie kanapki ze śledziem, ale dostępne są także z sałatką jarzynową, szynką, pastą jajeczną i tuńczykiem. Jako przekąskę warto zawsze mieć ze sobą wafle Prince Polo, które pochodzą właśnie z Cieszyna.


Z wizytą u sąsiadów

Przekraczając pieszo Most Przyjaźni, bądź pieszo i samochodowo Most Wolności można odwiedzić Czeski Cieszyn. Najczęściej wizytę inspiruje chęć posmakowania czeskiego knedlika, zjedzenie smażonego sera z tatarską omacką (sos tatarski) i hranulkami (frytki) oraz wypicie Kofoli bądź czeskiego piwa. Planując wizytę w sklepie warto skusić się na czekoladę Studencką czy Lentilki. Fanów czegoś mocniejszego kusi absynt, Becherovka, a także duży wybór piw. W większości sklepów można płacić złotówkami, ale kurs jest zdecydowanie niekorzystny. Lepiej zaopatrzyć się w czeskie Korony (CZK). Nie ma także problemu z dogadaniem się po polsku. Funkcjonuje tu mniejszość narodowa polska, nazwy ulic są dwujęzyczne, w mieście działają polskie gazety, a w miejscowym teatrze jest polska scena. Sporo osób odwiedza tutejsze sklepy zielarskie i z ekologiczną żywnością, a także apteki.


Dwie strony Cieszyna przedziela Olza

Jak dojechać do Cieszyna?

Z Wisły do Cieszyna dojechać można jadąc drogą DW 941 - w Ustroniu skręcamy na światłach na Cieszyn (trasa przez Goleszów o długości ok. 25 km). Drugi wariant drogą DW 941 i zjazd w Skoczowie na S52 - trasa o długości ok. 35 km. Można skorzystać z komunikacji publicznej. Najwięcej połączeń oferuje firma WISPOL, a jej przystanki znajdziecie niemal wszędzie.

Nawet droga do Cieszyna jest malownicza:)


Ciekawostki:

 • Cieszyn jest miejscem, w którym toczy się akcja serii bajek dla dzieci autorstwa Agaty Romaniuk pod tytułem „Kocia Szajka” – książki lub audiobooki to doskonały sposób na zainteresowanie dzieci zabytkami Cieszyna.
 • Cieszyn jest miastem także zabytkowych klasztorów i kościołów - zarówno katolickich jak i ewangelickich. Poświęcono im specjalny szlak VIA SACRA, więcej informacji tutaj.
 • Restauracja Trzech Braci – to nietuzinkowa cieszyńska restauracja, która zasłynęła na całą Polskę podczas pierwszej fali pandemii COVID-19. Ze względu na sytuacje finansową właściciele zdecydowali się przeciwstawić zakazom działalności gastronomi i otworzyli się dla swoich Gości z zachowaniem reżimów sanitarnych.
 • Zwiedzanie Cieszyna z pewnością ułatwi aplikacja mobilna „Cieszyn. Český Těšín – u nas”, w której turyści znajdą wiele cennych informacji. Pobrać ją możecie na urządzenia mobilne w Sklepie Play oraz App Store.
 
Tekst: Katarzyna Koczwara, Wojciech Rozkoszny

 


Powrót do wszystkich

Rezerwacja / Online

Wyczyść
...
Wybierz datę