Rezydencja Prezydenta RP Zamek – Narodowy Zespół Zabytkowy w Wiśle

dots

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Zadnim Groniu w Wiśle to obecnie modernistyczny budynek wzniesiony w latach 1929–1930 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza. Był budowany jako dar mieszkańców Śląska dla Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W okresie II wojny światowej obiekt służył oficerom niemieckim, a po wojnie obiekt został przejęty przez Urząd Rady Ministrów i do roku 1980 pełnił rolę rezydencji rządowej. Pałacyk był często odwiedzany przez Józefa Cyrankiewicza, Edwarda Ochaba czy Edwarda Gierka. Z inicjatywy Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w 2002 roku rozpoczęto remont i konserwację. Obiekt został przystosowany do standardów nowoczesnej rezydencji głowy Państwa, przy czym nie stracił nic ze swojego dawnego uroku. Obecny budynek stoi niemal w tym samym miejscu, w którym stał Myśliwski Pałacyk Habsburgów, który spłonął w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach w 1927 roku. Z pożaru szczęśliwie ocalała zabytkowa Kaplica pod wezwaniem Św. Jadwigi Śląskiej (wzniesiona w 1909 r.), w której do dnia dzisiejszego odprawiane są nabożeństwa katolickie. Z ciekawostek wewnątrz rezydencji zachowało się sporo z oryginalnego wyposażenia, jak oświetlenie telefony, meble, stolarka okienna, a nawet – działająca do dziś – armatura w łazience. Pomimo zawieruchy wojennej ocalało też oryginalne wyposażenie gabinetu prezydenta Mościckiego. W apartamentach prezydenckich nie ma klasycznej łazienki – jest salon kąpielowy, w którym na środku podgrzewanej podłogi stoi wanna, a z boku są umywalki, lustra i 2 kanapy. W Zamku Dolnym znajduje się część hotelowa i restauracyjna z której mogą korzystać klienci indywidualni oraz grupowi. Zamek Prezydencki w Wiśle można zwiedzać, jednak wymagane są wcześniejsze zapisy.

Odległość od Rezydencji Pod Ochorowiczówką: ok. 9800 m

Adres:

Rezydencja Prezydenta RP Zamek

Ul. Zameczek 1

Wisła CzarneZapraszamy do zapoznania się z atrakcjami regionu: Muzeum Beskidzkie

Obiekt wpisany do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie prowadzonej przez Burmistrza Miasta Wisły pod nr. 069
© 2013/2014 podochorowiczowka.pl / Projekt i Wykonanie strony creativity-design

Rezydencja Wisła, najatrakcyjniejsze noclegi w Wiśle, szkolenie Wisła, wypoczynek w Beskidach, Beskidzka 5 - Wisła, Ustroń, Szczyrk, Brenna, Istebna.
Tani nocleg Wisła, pokoje i kwatery w Wiśle, urlop w górach, wakacje w Wiśle, sylwester Wisła, majówka Wisła, walentynki w Wiśle.
Wisła noclegi w centrum, Wisła pokoje gościnne, Wisła kwatery prywatne, Wisła willa,Wisła pensjonat, Wisła apartamenty, Wisła Hotel, Wisła spanie, wolne miejsca noclegowe Wisła.